
Holandia - wakacje 2020
Władze Królestwa Niderlandów zalecają unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania koronawirusa COVID-19. Przy przekraczaniu granic tego kraju nie obowiązują jednak kontrole, ani obowiązek kwarantanny. Nie ma również miejsca całkowite wstrzymanie ruchu lotniczego.
Zalecenie to ulega złagodzeniu od 15 czerwca 2020 roku, od kiedy to dopuszczalne jest podróżowanie z zachowaniem należytej ostrożności w ramach 12 krajów Strefy Schengen, w których poziom zakażeń COVID-19 jest stabilny, a wjazd obywateli holenderskich został dozwolony. Są to: Belgia, Bułgaria, Niemcy, Estonia, Włochy, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Słowenia oraz Republika Czeska. Polska oraz inne państwa europejskie utrzymujące ograniczenia wjazdu dla cudzoziemców, pozostają w grupie negatywnej rekomendacji wyjazdowej.
Linia KLM wznawia wszystkie regularne loty z Warszawy, Krakowa i Gdańska. "Pasażerowie będą mieli do dyspozycji jedno połączenie dziennie do Amsterdamu" - poinformował przewoźnik.

Malta - wakacje 2020
Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19 na Malcie niektóre kraje europejskie wprowadziły ograniczenia w ruchu osobowym z Maltą. Należy liczyć się z tym, że w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone ograniczenia lub całkowity zakaz lotów między Maltą a kolejnymi krajami, w tym z Polską.
Od 1 lipca otwarte są granice Malty dla osób z 22 państw europejskich, tj. z Polski, Grecji, Chorwacji, Islandii, Słowacji, Cypru, Litwy, Łotwy, Norwegii, Szwajcarii, Estonii, Danii, Węgier, Austrii, Luksemburga, Niemiec, Czech, Finlandii, Irlandii, Włoch, Francji, Hiszpanii. Otwarte jest lotnisko międzynarodowe i porty morskie dla osób przybywających z ww. krajów na Maltę (i w odwrotnym kierunku). Lista ww. państw będzie stopniowo rozszerzana przez władze maltańskie.
Po przyjeździe na Maltę podróżni z ww. krajów nie są poddawani kwarantannie ani testom. Są proszeni o wypełnienie deklaracji, że w ciągu 30 dni poprzedzających ich przyjazd na Maltę nie przebywali na obszarze innych państw niż wyżej wymienione (podróżni nie są zobowiązani do okazywania dodatkowych dokumentów w celu potwierdzenia tego faktu). Są także proszeni o wskazanie w ww. deklaracji adresu, pod jakim będą przebywać na Malcie, w celu ułatwienia kontaktu z nimi w przypadku ew. odkrycia zakażenia COVID-19 wśród pasażerów samolotu lub statku, którym przybyli na Maltę.
Po przylocie na Maltę podróżni powinni mieć założoną maseczkę (lub przyłbicę) ochronną i zachowywać dystans od innych osób w budynku lotniska oraz w trakcie przemieszczania się z samolotu na halę przylotów.
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, w tym zwłaszcza turystyczne na całe terytorium Malty, w związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem.
Aktualne informacje dla turystów związane z Covid-19 można znaleźć na stronie: www.visitmalta.com/en/covid-19. W razie potrzeby uzyskania bardziej szczegółowych informacji można skorzystać z uruchomionej przez władze maltańskie specjalnej infolinii dla turystów: +356 2169 2447 lub wysłać zapytanie drogą mailową na adres: [email protected].

Mołdawia - wakacje 2020
Nadal obowiązuje zakaz wjazdu. Do 31 sierpnia 2020 r. zakazano wjazdu na terytorium RM cudzoziemców i bezpaństwowców z wyjątkiem:
członków rodzin obywateli RM;
osób posiadających wizy długoterminowe lub zezwolenie na pobyt lub wydany przez władze dokument będący odpowiednikiem zezwolenia na pobyt;
osób które przemieszczają się w celach służbowych, potwierdzonych przez posiadaną wizę, zezwolenie na pobyt lub inny odpowiedni dokument;
akredytowanych w RM członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych, a także członków ich rodzin lub personelu świadczącego pomoc humanitarną;
pasażerów podróżujących tranzytem, w tym repatriowanych w ramach opieki konsularnej;
osób podróżujących w celach zdrowotnych i humanitarnych, łącznie z osobami towarzyszącymi, w zależności od wypadku (za okazaniem dokumentów potwierdzających);
pracowników transgranicznych;
kierowców i personelu obsługującego środki transportu, wykonujących przewóz towarów, załóg samolotów/statków i obsady pociągów.
Osoby wjeżdżające do Republiki Mołdawii muszą obowiązkowo wypełnić deklarację epidemiologiczną, a także podpisać oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności za przestrzeganie reżimu izolacji na okres czternastu dni we wskazanych miejscach.
Z obowiązku samoizolacji, jeżeli nie wykazują klinicznych objawów zakażenia dróg oddechowych lub gorączki, zwolnione są następujące kategorie osób:
kierowcy i personel obsługujący środki transportu, wykonujący przewóz towarów, załogi samolotów/statków i obsady pociągów;
osoby podróżujące w celach zdrowotnych i humanitarnych, łącznie z osobą towarzyszącą, w zależności od wypadku (za okazaniem dokumentów potwierdzających);
osoby, które przemieszczają się w celach służbowych, potwierdzonych przez posiadaną wizę, zezwolenie na pobyt lub inny odpowiedni dokument;
pracownicy transgraniczni;
akredytowani w RM członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych, a także członkowie ich rodzin lub personel świadczący pomoc humanitarną;
osoby przemieszczające się tranzytowo.
Dodatkowe informacje na temat znoszonych i utrzymywanych przez CNESP ograniczeń można znaleźć pod adresem: https://gov.md/ro/content/informatii-privind-coronavirus

Norwegia - wakacje 2020
Od dnia 15 sierpnia Polska została zaliczona do krajów „czerwonych”, w których sytuacja epidemiologiczna nie spełnia określonych przez norweskie władze kryteriów.
Oznacza to obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Norwegii. Wg nowych zasad określonych przez norweskie władze, dla osób, które przybywają do Norwegii innymi niż własny samochód środkami transportu (publicznymi) oznacza to także konieczność noszenia maseczek na cały czas transportu np. z lotniska do domu, w którym spędzą okres kwarantanny.
Lista państw (aktualizowana co 14 dni) i aktualne informacje dot. rekomendacji władz norweskich dot. podróży publikowane są na stronie: www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/travel-advice-COVID19/.
Władze norweskie zapowiadają, że granice nie zostaną zamknięte. Planowane jest wzmocnienie kontroli osób przyjeżdżających do Norwegii – na wybranych lotniskach (Oslo, Bergen, Stavanger) i na nabrzeżach utworzone zostaną centra testowe. Zrobienie testu będzie dobrowolne.
Od 12 sierpnia obowiązuje ponownie obowiązek kwarantanny dla wszystkich, którzy mieli bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie.
W związku z wykazanymi licznymi przypadkami zakażeń na statkach wycieczkowych, przedłużony zostaje zakaz schodzenia na ląd w norweskich portach i na Svalbardzie dla jednostek z ponad 100 osobami na pokładzie (załoga i pasażerowie łącznie). Zasady te nie obejmują regularnie kursujących promów i statków transportujących ludzi i towary.