
3. FMCG
60% pracowników z podwyżkami
60% osób zatrudnionych w branży FMCG, która obejmuje produkty szybkozbywalne, deklaruje chęć zmiany pracy. Co drugi pracownik z tego sektora zdecydował się na kontynuację kariery u innego pracodawcy (52%).
Ze względu na dużą rotację w firmach, 57% osób z branży FMCG dostało podwyżki.

2. Motoryzacja i lotnictwo
61% pracowników z podwyżkami
Pracodawcy z branży motoryzacyjnej i lotniczej mają duży problem z pozyskaniem inżynierów oraz wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. Dlatego starają się zatrzymać w firmie zatrudnione już osoby.
W 2019 r. aż 61% osób pracujących w motoryzacji i lotnictwie dostało podwyżki. Jednocześnie 39% pracowników z tej grupy w ciągu ostatniego roku zmieniło pracę, głównie ze względu na lepsze warunki zatrudnienia.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku inżynierów rekrutowanych do nowo otwieranych działów – specjalistów IT, ds. rozwoju oprogramowania czy bezpieczeństwa. W ich przypadku trudniej jest o podwyżkę.

1. SSC/BPO
78% pracowników z podwyżkami
Firmy z obszaru SSC/BPO to często duże przedsiębiorstwa z zagranicznym kapitałem. Jak wskazują dane GUS, w takich podmiotach zarabia się najwięcej. To właśnie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych występuje największa presja płacowa. 44% pracowników z branży SSC/BPO przeszło do innej firmy ze względu na wyższe zarobki.
Trudno się dziwić, że aż 78% pracowników zatrudnionych w centrach usług wspólnych oraz w firmach świadczących usługi outsourcingu kończy 2019 r. z wyższymi płacami. W ciągu ostatnich trzech lat w sektorze SSC/BPO dziennie przybywało średnio 85 nowych miejsc pracy – wskazuje ABSL. Pod koniec 2019 r. w tej branży pracowało już 307 tys. osób.