
3. Praca za granicą a lepsza polityka socjalna
Sytuacja społeczna w Polsce poprawiła się, odkąd wprowadzono 500 plus, jednak nie wszystko złoto co się świeci. Polscy bezrobotni nadal otrzymują bardzo niski zasiłek dla bezrobotnych (jeżeli w ogóle), a wysokość pozostałych świadczeń także pozostawia wiele do życzenia.
Tymczasem Polacy, którzy rozważają osiedlenie się w innym kraju, przywiązują dużą wagę do polityki społecznej. 29% przebadanych przez Work Service osób, które rozważają migrację zarobkową, bierze pod uwagę politykę społeczną za granicą.

2. Praca za granicą a wyższy standard życia
Za wyjazdem do pracy za granicą często przemawia lepszy poziom życia. To kryterium jest ważne dla 36% Polaków rozważających wyjazd za granicę w celach zarobkowych - wynika z badania „Migracje Zarobkowe Polaków VIII” Work Service.
Wyższy standard życia ma szczególne znaczenie dla osób, które założyły rodziny i cenią sobie komfort.

1. Praca za granicą a wyższe zarobki
Aż 8 na 10 respondentów Work Service skłonnych do wyjazdu za granicę wskazuje na wyższe zarobki. Praca w dobrze prosperującym kraju stanowi szansę na zbudowanie portfela oszczędności. Można je później przeznaczyć na wkład własny, nowy samochód lub remont domu.
Zmiana miejsca zamieszkania w obrębie jednej firmy także nieraz wiąże się z lepszą pensją. Pracodawca może próbować wynagrodzić pracownikowi podwyżką ryzyko poniesione w związku z wyjazdem. Etatowcy podejmują zatrudnienie w zagranicznych oddziałach firmy, licząc na różnego rodzaju pakiety kompensacyjne.