
Tama u wlotu Morza Czerwonego
Oddzielające Afrykę i Półwysep Arabski Morze Czerwone jest miejscami bardzo wąskie – szerokość cieśniny Bab al-Mandab to zaledwie 29 km. W 2007 r. grupa naukowców i inżynierów zaproponowała zatem, by zamknąć cieśninę tamą i wykorzystać przepływ wody morskiej do generowania elektryczności. Nie była to jednak propozycja na serio – jej autorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na realizowane obecnie wielkie projekty inżynieryjne i ich destrukcyjny wpływ na środowisko.

Pałac Rad
Żeby rozpocząć w Moskwie budowę tego pałacu dla najwyższych władz sowieckich, wyburzono w 1937 roku Cerkiew Chrystusa Zbawiciela. Na szczycie 415-metrowego pałacu miał stanąć ogromny posąg Lenina. Z powodu wybuchu wojny z projektu zrealizowano jedynie fundamenty, które w latach 60. zalano wodą i przekształcono w basen.

Tunel łączący Azję z Ameryką Północną
Rozdzielająca Syberię i Alaskę Cieśnina Beringa ma w najwęższym miejscu tylko ok. 110 km szerokości, toteż od XIX wieku wysuwano pomysł zbudowania tu mostu lub tunelu. Zainteresowanie projektem było wciąż żywe jeszcze w 2014 r., kiedy to chęć udziału w budowie zadeklarowały Chiny. Jak dotąd jednak z uwagi na szacowane koszty (ok. 100 mld dolarów) oraz surowy klimat prac nad tunelem nie rozpoczęto.

Płonące figury geometryczne na Saharze
Joseph von Littrow, XIX-wieczny austriacki astronom, był zafascynowany ideą kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. Według niektórych przekazów miał on zaproponować oryginalny sposób na poinformowanie kosmitów, że na Ziemi jest inteligentne życie: wykopanie na Saharze gigantycznych, widocznych z kosmosu kanałów w kształcie figur geometrycznych. Kanały miały być następnie wypełnione naftą i podpalone. Chętnych do realizacji śmiałego projektu jednak zabrakło.