
The World w Dubaju
Pomysłodawcą tego projektu był szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum. 300 sztucznych wysp wspólnie tworzy widoczny z lotu ptaka kształt mapy świata. Na wyspach miały powstać luksusowe osiedla i kurorty. Budowę rozpoczęto w 2003 roku, jednak w 2008 r. przerwał ją globalny kryzys gospodarczy. Od tamtej pory prace mimo przeszkód powoli postępują. Na ukończeniu jest np. „Europa”, gdzie według zapowiedzi będzie można płacić tylko w euro.

Osuszenie Morza Śródziemnego
W latach 20. XX wieku niemiecki architekt Herman Sörgel zaproponował zamknięcie Morza Śródziemnego tamą wzniesioną w Cieśninie Gibraltarskiej. Cel? Generowanie elektryczności oraz obniżenie tafli morza tak, żeby wyłoniły się z niego nowe lądy pod zasiedlenie. Mimo zainteresowania, jakim cieszył się projekt, na jego realizację nigdy się nie zdecydowano.
Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

X-Seed 4000
Japońska firma Taisei Corporation stworzyła projekt tej budowli mieszkalnej w 1995 roku. Gdyby wysoka na 4 km i szeroka u podstawy na 6 km konstrukcja kiedyś powstała, byłaby najwyższym budynkiem na świecie. W X-Seed 4000 mógłby mieszkać nawet milion ludzi, a na 800 piętrach znalazłyby się mieszkania, sklepy, biura i tereny zielone. Ten niezrealizowany obiekt zaprojektowano tak, by przypominał kształtem ważną dla Japończyków górę Fudżi.
Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Zatopienie Ameryki Środkowej
W 2014 r. na łamach czasopisma „New Scientist” ukazał się artykuł Michaela Marshalla, w którym naukowiec ten proponował radykalne rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia: zatopienie całej Ameryki Środkowej. Podwodne eksplozje jądrowe miałyby unicestwić obszar między Kostaryką a Kolumbią, łącząc Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Miałoby to ustabilizować klimat planety dzięki zmianie biegu prądów morskich, a do tego ułatwić żeglugę. Projekt nie doczekał się jak dotąd realizacji.