1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Trwa Zgromadzenie Posłów i Senatorów w Gnieźnie. Andrzej Duda: Staję tu z wielką radością i dumą

Paweł Brzeźniak
Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów zorganizowano w gnieźnieńskiej hali widowiskowo-sportowej.
Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów zorganizowano w gnieźnieńskiej hali widowiskowo-sportowej. Robert Woźniak
25 kwietnia, o godzinie 12.00 w hali im. Mieczysława Łopatki rozpoczęło się uroczyste posiedzenie izb Sejmu i Senatu w związku z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski. W wydarzeniu wzięły udział najważniejsze osoby w państwie, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, a także premierem Donaldem Tuskiem.

Spis treści

1000-lecie koronacji. Trwa Zgromadzenie Posłów i Senatorów w Gnieźnie. Na miejscu prezydent, marszałkowie i premier

Posłowie i senatorowie wyjechali z Warszawy autokarami przed godziną 7:00. Uroczystość rozpoczęła się w samo południe. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wykonał Mazurka Dąbrowskiego na początku uroczystości i Bogurodzicę - na zakończenie.

Wszystkich zgromadzonych przywitali marszałkowie - Małgorzata Kidawa-Błońska i Szymon Hołownia.

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów zorganizowano w gnieźnieńskiej hali widowiskowo-sportowej. W trakcie uroczystości przemówią m.in.: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu - Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska oraz premier Donald Tusk.

Andrzej Duda na uroczystym zgromadzeniu w Gnieźnie

Z wielką radością i dumą, ale też pokorą wobec historii staje dzisiaj w Gnieźnie, kolebce państwowości polskiej, aby uczcić wiarę i nadzieję oraz dalekowzroczność naszych władców. W 2016 roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Dziś świętujemy milenium koronacji. Upamiętniamy fakt, że nasz kraj stał się państwem suwerennym - powiedział podczas zgromadzenia Andrzej Duda.

1000 lat temu Bolesław zwieńczył swoje panowanie królewską koroną. Gall Anonim określał go przydomkiem "Wielki". Państwo Piastów miało być obok Galli, Germanii i Italii częścią imperium europejskiego, ale przedwczesna śmierć Ottona III uniemożliwiła te plany - dodał w swoim przemówieniu prezydent.

Szymon Hołownia: Bolesława Chrobrego przez dziesięciolecia "przytulali" wszyscy

W uroczystym zgromadzeniu w Gnieźnie bierze udział także marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia przyznał, że "Bolesława Chrobrego przez dziesięciolecia "przytulali" wszyscy - od prawa do lewa, także ci, którzy określali się komunistami".

- W tej koronacji jest nieposkromiona wola i determinacja, żeby wyszarpać swoje miejsce w Europie. To historia o potrzebie suwerenności i potrzebie należenia do świata Zachodu - powiedział podczas swojego przemówienia Hołownia.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że Bolesław myślał w kategorii pokoleń, a nie tylko kilku najbliższych lat. - Naszych bohaterów cechowała odwaga. My, pokolenie przełomu, dostaliśmy naszą wielką szansę. Mamy dziś Polskę wolną i suwerenną, przeskoczyliśmy kilka epok za jednym razem.

- Następne pokolenia mają nas wspominać jako tych, którzy zapewnili równomierny rozwój, a nie republikę bananową - dodał marszałek.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Patrzy na nas dziesięć wieków historii

Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu:

- W Gnieźnie patrzy na nas dziesięć wieków historii. Bolesław Chrobry stworzył coś naprawdę trwałego. Wiele razy próbowano ściągnąć koronę z polskiego orła i wyprowadzić nas z Europy - nie udało się.

Kidawa-Błońska podkreśliła niezauważaną przez wieki rolę kobiet, w tym Emnildy, żony Chrobrego i matki Mieszka II.

Donald Tusk: Koronacja ukształtowała nas na kolejne tysiąc lat

- Od tysięcy lat na naszej ziemi nikt nie powiedział ważniejszego słowa niż Polska. Pod biało-czerwoną flagą musi być miejsce dla każdej Polki i Polaka - powiedział premier. - Nikt z nas chyba nie chciałby unieważnić wyboru Bolesława. Kto by to zrobił, podeptałby jego koronę. Bolesław nie miał żadnych kompleksów. Nie trzeba być historykiem, żeby odczuć jego siłę.

Premier podkreślił, że koronacja Chrobrego była decyzją na miarę tysiąclecia.

- To ukształtowało nas na kolejne tysiąc lat. Może dlatego warto ogłosić nową doktrynę piastowską opartą na siłę.

Trzy filary tej doktryny, przedstawione przez premiera, to najsilniejsza armia w regionie, najsilniejsza gospodarka w regionie i pozycja polityczna w Europie.

- Królu Bolesławie, my, naród polski, zapewniamy, że twoja korona świeci jasno, twoje królestwo trzyma się mocno - zakończył premier.

Uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego

W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu.

W uchwale zapisano m.in., że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym. Trwałość i niepodległość państwa polskiego potwierdziła koronacja Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego, w grudniu 1025 roku.

Parlamentarzyści podkreślili, że oba wydarzenia "miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów".

"Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny" – napisali posłowie i senatorowie.

Uroczystości państwowe wpisują się w trwające w Gnieźnie od środy do niedzieli obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz odpust ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Dla Kościoła gnieźnieńskiego to również okazja do świętowania 1025. rocznicy powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

Obchody kościelne 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

Obchody kościelne rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. W niedzielę legat papieski kard. Kazimierz Nycz odprawi w niej mszę św. Podczas eucharystii odczytane zostanie przesłanie papieża Franciszka. Specjalne słowo przygotowane na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, Franciszek przekazał jeszcze w marcu.

Bolesław Chrobry został koronowany w Gnieźnie w 1025 roku, najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Po śmieci Chrobrego, jeszcze w tym samym roku, na króla Polski koronowany został jego syn Mieszko II Lambert.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]. Dołącz do naszego kanału na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl