Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. W wydarzeniu wezmą udział najważniejsze osoby w państwie

Katarzyna Kulik-Libuda
Opracowanie:
Prezydent Andrzej Duda odda hołd Bolesławowi Chrobremu, składając wieniec pod jego pomnikiem przy gnieźnieńskiej archikatedrze.
Prezydent Andrzej Duda odda hołd Bolesławowi Chrobremu, składając wieniec pod jego pomnikiem przy gnieźnieńskiej archikatedrze. Mariusz Kapała
W piątek, 25 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. W wydarzeniu wezmą udział prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz parlamentarzyści. Gniezno, miejsce koronacji pierwszego króla Polski, stanie się centrum obchodów tej historycznej rocznicy.

Spis treści

Prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Bolesława Chrobrego

Przed południem prezydent Andrzej Duda odda hołd Bolesławowi Chrobremu, składając wieniec pod jego pomnikiem przy gnieźnieńskiej archikatedrze. W tej samej świątyni prezydent odsłoni tablicę upamiętniającą tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.

Uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów w Gnieźnie

O godzinie 12 w hali widowiskowo-sportowej rozpocznie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. W programie przewidziano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu Szymona Hołowni i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz premiera Donalda Tuska. Podczas ceremonii zostanie odczytana uchwała Sejmu i Senatu dotycząca 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Uchwała podkreśla znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego, która uczyniła Polskę suwerennym państwem, uznawanym przez inne kraje europejskie. Koronacja ta umocniła pozycję Polski jako liczącego się gracza na arenie politycznej Europy. W dokumencie zaznaczono również, że koronacja Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego, w grudniu 1025 roku, potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego.

Znaczenie historyczne koronacji

Według uchwały, oba te wydarzenia miały kluczowe znaczenie dla przetrwania Polski, która w kolejnych latach musiała stawiać czoła zarówno konfliktom wewnętrznym, jak i wrogości niektórych sąsiadów.

„Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny” – głosi uchwała.

Zmiana terminu obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

Początkowo planowano, że gnieźnieńskie obchody odbędą się w sobotę, 26 kwietnia. Termin został jednak zmieniony z powodu uroczystości żałobnych papieża Franciszka, które odbędą się tego dnia w Rzymie, oraz ogłoszonej przez prezydenta Dudę żałoby narodowej.

(PAP)

W Wielkopolsce znajduje się bardzo wiele śladów, które opowiadają nam o życiu w państwie pierwszych Piastów. W innych regionach takich pamiątek z czasów Mieszka I czy Bolesława Chrobrego jest mniej. Sprawdź najważniejsze z nich!

1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego. Tu w Wielkopolsce...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]. Dołącz do naszego kanału na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl