Spis treści
Żałoba narodowa 26 kwietnia. Powodem pogrzeb papieża Franciszka
– W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu – 26 kwietnia – ogłosić dniem żałoby narodowej – powiedział Wojciech Kolarski podczas wtorkowego briefingu.
Jak dodał, rozporządzenie prezydenckie wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska i taki dokument „zaraz zostanie przez szefa Kancelarii minister Małgorzatę Paprocką przekazany do KPRM”.
Uroczystości pogrzebowa papieża Franciszka
Pogrzeb papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, odbędzie się w sobotę 26 kwietnia. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 na placu św. Piotra w Watykanie.

Po ceremonii, Franciszek zostanie pochowany w rzymskiej Bazylice Matki Boskiej Większej.
Udział w uroczystościach weźmie prezydent Andrzej Duda, a także delegacja posłów na Sejm, na czele z marszałkiem Szymonem Hołownią.
Przełożone obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
Na sobotę 26 kwietnia planowane były w Gnieźnie różne uroczystości w ramach obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, w tym uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
Kolarski poinformował, że w związku z informacjami, że uroczystości te mają zostać przeniesione na piątek, prezydent Andrzej Duda „również zmienia swój kalendarz tak”, by tego dnia móc wziąć w nich udział razem z władzami Rzeczypospolitej, przedstawicielami Kościoła, stowarzyszeń i wszystkimi, którzy na nie przybędą.
Prezydencki minister zaznaczył, że te wydarzenia są organizowane z inicjatywy prezydenta, który w zeszłym roku skierował list do marszałka Sejmu Szymona Hołowni „apelując o zwołanie Zgromadzenia Narodowego właśnie w związku z obchodami tysiąclecia koronacji”.
Pytany, czy posiedzenie posłów i senatorów również zostanie przesunięte na piątek, odpowiedział, że „jeżeli tak się stanie, to prezydent w tych uroczystościach weźmie udział”.
Żałoba narodowa. Co oznacza?
Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia, które powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
Żałoba narodowa oznacza, że mogą zostać zawieszone imprezy masowe, zwłaszcza o charakterze rozrywkowym i artystycznym. Reguluje to artykuł 37. ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 25 października 1991:
1. Prezes Rady Ministrów może z powodu żałoby narodowej zarządzić, na czas jej trwania, zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych.
2. Wojewoda może z powodu klęski żywiołowej lub w celu zapobieżenia epidemii albo ze względu na żałobę, na czas niezbędny, zarządzić zawieszenie organizowania imprez określonych w ust. 1 na terenie województwa lub jego części.
Ponadto, flagi na urzędach opuszczane są do połowy masztów, a portale internetowe i telewizje zmieniają swoje logotypy na czarne. Ponadto, zaleca się ograniczenie emisji programów rozrywkowych, filmów komediowych i innych tego typu audycji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: