Przed marszem prezydenci obu krajów spotkali się w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Hokolauście. Warto przypomnieć, że tegoroczna uroczystość przypada w 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, będącego symbolem zagłady, a także zakończenia II wojny światowej.
Idą w Marszu Żywych 2025
Tegoroczne wydarzenie ma na celu nie tylko uczczenie ofiar Holokaustu, ale także przeciwstawiania się rosnącej fali antysemityzmu na świecie.
Przed rozpoczęciem marszu prezydenci Andrzej Duda i Isaac Herzog spotkali się z ocalonymi przed bramką z napisem "Arbeit macht frei", robiąc sobie wspólne zdjęcie. Każdy z ocalonych otrzymał pamiątkowy medal z tego wyjątkowego wydarzenia.
Marsz Żywych to finał szerokiej akcji edukacyjnej, skierowanej głównie do uczniów żydowskich szkół średnich. Zgodnie z jej ideą, kilkanaście dni przed marszem w Oświęcimiu, Żydzi z różnych krajów świata, odwiedzają w Polsce miejsca zagłady swoich przodków, utworzonych przez Niemców podczas II wojny światowej. Sam Marsz Żywych pomiędzy byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau jest kumulacją tego projektu. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma.

Marsz rozpoczął się dźwiękiem szofaru z baraniego rogu pasterskiego, którego głos jest symbolicznym wołaniem do Boga o miłosierdzie. Tradycyjnie w marszu udział zapowiedzieli młodzi Polacy.
Po raz trzeci po pandemii COViD-19 Marsz Żywych odbędzie się w tradycyjnej formie. Pierwszy marsz odbył się w 1988 roku i odbywał się co dwa lata, a od 1996 roku corocznie. Najliczniejszy marsz był w 2005 roku. Wzięło w nim udział ponad 20 tysięcy ludzi.



- Klimatyczna polanka tulipanów w Polance Wielkiej. Trzeba ją odwiedzić
- Przegląd musztry klas wojskowych z Małopolski odbył się w Wadowicach. Tarnów górą
- Pociągiem z Oświęcimia do Wadowic? Czemu nie, skoro jest pomysł reaktywacji linii 103
- Wielka inwestycja drogowa nabiera rozpędu. Kiedy BDI połączy się z zakopianką?