
Bariery przeciw ślimakom
Skuteczne są też różnego rodzaju bariery. Rabatę z kwiatami lub grządkę z warzywami należy obsypać dokoła materiałem, po którym nie będą mogły przejść. Do tego celu można użyć m.in. piasku, żwiru, trocin, popiołu, fusów z kawy, drobno potłuczonych skorupek jaj, igliwia. Skuteczność takich barier zależy od tego, jak będą szczelne i szerokie. Niektóre trzeba uzupełniać po deszczu. W przypadku żwiru ważne jest to, żeby miał ostre krawędzie. Dostępne są także bardziej profesjonalne bariery, w postaci żelu lub ostrych granulek lawy wulkanicznej.
Uwaga – nie stosujmy skorupek z jajek oraz popiołu przy roślinach, które lubią kwaśną ziemię (m.in. różaneczniki, hortensje), natomiast fusów z kawy i igliwia, przy takich, które lubią zasadową (np. lawenda).

Miedź kontra ślimaki
Skuteczną barierą jest także miedź, z którą kontakt jest drażniący dla ślimaków. Niestety w praktyce trudno ją stosować na szerszą skalę. Dostępne są miedziane obręcze i opaski, które można stosować na wybrane rośliny. Dobrze sprawdzają się także doniczki obklejone miedzianą taśmą (to tańsze rozwiązanie). Miedzianą taśmą można także obkleić obrzeże rabaty lub deskowanie podwyższonej grządki.

Podwyższone grządki
Sposobem nad zapanowaniem nad inwazją ślimaków mogą być też podwyższone grządki. Wprawdzie sama wysokość nie jest dla nich przeszkodą, ale rosnące wyżej rośliny trudniej im „zwietrzyć”, a nam – łatwiej je chronić. Deskowanie rabat można okleić wcześniej wspomnianą miedzią lub gruboziarnistym papierem ściernym (w ten sposób można również zabezpieczyć doniczki), z tym że papier nie powinien być moczony.

Naturalne opryski
Jest kilka roślin, które ślimaki skutecznie odstraszają. Do podstawowych należy bylica piołun oraz wrotycz, a także paprocie, które czasem rosną w naszych ogrodach (nerecznica samcza i orlica pospolita). Można z nich robić wywary lub gnojówki, którym będziemy opryskiwać rośliny (wywary robi się szybciej i nie mają uciążliwego zapachu).
Uwaga: te rośliny zawierają substancje toksyczne również dla ludzi, dlatego nie stosujmy ich na rośliny jadalne do 3 tygodni przed zbiorem.