
TELESPOWIEDŹ? NIE!
Trzeba pamiętać, że nie jest dopuszczone przez Kościół spowiadanie lub rozgrzeszanie przez list, telefon ani za pośrednictwem Internetu.

A GDY JESTEM NA KWARANTANNIE?
W czasie epidemii wierni mogą nie mieć dostępu do kapłana. Osobistego z nim spotkania - które jest konieczne do sprawowania sakramentu pokuty - może zabronić prawo, procedury sanitarne (np. izolacja lub kwarantanna). W okresie pandemii jesteśmy zachęcani przez rząd i służby medyczne do pozostania w domach. Co w takiej sytuacji?
Można odzyskać stan łaski uświęcającej (a więc uzyskać przebaczenie grzechów nawet śmiertelnych) poprzez akt żalu doskonałego, czyli wyrażenie skruchy z miłości do Boga. Taka skrucha - jak podpowiadają duszpasterze - może być uzewnętrzniona prostą formułą (np. znany akt żalu: „Ach żałuję za me złości…”). Żal doskonały zawiera w sobie szczery zamiar wyznania grzechów ciężkich w spowiedzi, kiedy to będzie możliwe. Pozwala na przyjęcie komunii świętej, kiedy „istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się” (kan. 916 KPK).

SPOWIEDŹ BEZ KOLEJKI
I posłuchajmy naszych proboszczów, którzy apelują, by nie zostawiać spowiedzi na ostatnią chwilę, gdy może być wielu chętnych, żeby się wyspowiadać. W Krakowie jest wiele miejsc, gdzie można się wyspowiadać - zarówno podczas mszy św., jak też niemal przez cały dzień, i można to zrobić bez długiego stania w kolejce, unikając dodatkowego stresu związanego z koniecznością pilnowania się w większej grupie ludzi.