
Próżniowe panele izolacyjne
Jeśli próżnia pozwala utrzymać ciepło wewnątrz termosu, to powinna dać sobie radę także w przypadku domu. Próżniowe panele izolacyjne, które kilka lat temu pojawiły się na polskim rynku, według producentów izolują prawie 5 razy skuteczniej niż styropian czy wełna mineralna. Ich tajemnicą jest to, że w szczelinach porowatych paneli nie ma powietrza, tylko próżnia, która bardzo źle przewodzi ciepło, a więc nie pozwala na jego ucieczkę. Póki co materiał ten jest jednak niestety drogi.
W 2004 roku na rynku pojawił się Litracon – najpopularniejszy obecnie beton transparentny, który przepuszcza światło, nie tracąc zarazem na wytrzymałości. Za półprzezroczystość materiału odpowiadają wtopione w beton włókna optyczne. Beton transparenty jest często stosowany na elewacjach oraz w wystroju wnętrz, jednak można też z niego tworzyć konstrukcje nośne.
Beton przepuszczający światło

Sztuczna nić pajęcza
Przędza wytwarzana przez pająki należy do najciekawszych materiałów w przyrodzie: jest mocniejsza niż stal o tej samej grubości, wytrzymalsza niż Kevlar i bardzo rozciągliwa. Naukowcy stale pracują nad stworzeniem jak najwierniejszego syntetycznego odpowiednika nici pajęczej. Znajdzie on zastosowanie m.in. przy produkcji kamizelek kuloodpornych oraz świetnie izolujących akustycznie płyt dźwiękochłonnych, a w przyszłości może i bardzo wytrzymałych materiałów budowlanych.

Beton samonaprawialny
Betonowa ściana, której pęknięcia same się „goją”, brzmi jak coś z filmu science fiction. Tymczasem ten inteligentny materiał istnieje naprawdę. Beton samonaprawialny nie poradzi sobie co prawda z poważnymi uszkodzeniami, bez problemu jednak „załata” mikropęknięcia i rysy. Jak to robi? Metod jest wiele, ale jedną z popularniejszych są szklane mikrokapsułki wypełnione specjalną substancją. Gdy powstanie rysa, kapsułki pękają, a ich zawartość szybko twardnieje, wypełniając ubytek. Trwają także prace nad biobetonem zawierającym bakterie, które wytwarzać będą łatający rysy kalcyt.