5 z 20
Rosja...

Święta Bożego Narodzenia w Rosji

Rosja

Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia (według kalendarza juliańskiego). Tradycje świąteczne są w Rosji bardzo podobne do polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. Jest przystrojona choinka, na stole wigilijnym 12 potraw, a zamiast opłatkiem, Rosjanie dzielą się prosforą, czyli święconym chlebem. Prezenty dzieciom przynosi Dziadek Mróz. W Wigilię „Soczelnik” na stołach królują pierogi z różnym nadzieniem, kutia, racuchy, bliny, kołacze i kompot z suszu. W pierwszy dzień świąt jada się faszerowane mięsa świni, kaczki albo gęsi. Udają się wtedy do cerkwi, odbywa się tam Liturgia Narodzenia Pańskiego, która zaczyna się zwykle po północy.

6 z 20
Dania...

Święta Bożego Narodzenia w Danii

Dania

Również w Danii można liczyć na dodatkowy prezent i całoroczne szczęście, jeśli tylko trafi się na migdał, który do budyniu z ryżem włożyła wcześniej gospodyni wigilijnej uczty. Oprócz budyniu na duńskich stołach króluje pieczona gęś z jabłkami i słodki ryż z cynamonem. Udekorowana choinka stoi zazwyczaj na środku pokoju tak, by można było w okół niej tańczyć, śpiewając kolędy.

7 z 20
Belgia...

Święta Bożego Narodzenia w Belgii

Belgia

Okres przedświąteczny nie różni się w Belgii od polskiego, w wielu miastach organizowane są bowiem przedświąteczne jarmarki, na których możemy zaopatrzyć się w ozdoby choinkowe czy słodycze i posilić grzanym winem.

Nieco inaczej jest jednak bożonarodzeniowe menu. Zamiast barszczu i bigosu, na belgijskich stołach królują ostrygi i homary, ale też indyk oraz baba z kremem mokka. Głównym daniem jest dziczyzna w sosie śliwkowym i sorbet. Zamiast makowca Belgowie zajadają się Buche de Noël, czyli ciastem w kształcie pnia polanego czekoladą.

8 z 20
Ukraina...

Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie

Ukraina



Swatyj Weczir, czyli Wigilia, na Ukrainie obchodzona jest bardzo podobnie do naszej. Przy stole, na którym pojawia się 12 postnych dań - barszcz, pierogi, rozmaite ryby, m.in. karp, śledzie, i pączki z makiem oraz z konfiturą z róży, powinna spotkać się cała rodzina.

Na Wigilii nie może zabraknąć chleba - symbolu pożywienia, czosnku – symbolu zdrowia, soli - znaku obfitości, oraz miodu - wróżącego powodzenie. Na skraju stołu kładzione są kopiejki, czosnek i orzechy, aby rodzina była bogata, zdrowa i szczęśliwa przez cały rok. Ważna jest także zapalona świeca, która chroni ognisko domowe.

Dzisiejszą choinkę – przystrajaną … pajęczyną mającą zapewnić szczęście, dawniej zastępował diduch - zrobione ze słomy owsa, żyta i pszenicy drzewko symbolizujące życie, bogactwo i pamięć o przodkach.

Podczas Wigilii spodziewać się też można kolędników. Pierwszy idzie zawsze Anioł z gwiazdą, za nim Pasterze, Trzej Królowie i Herod, dalej Czort z dzwonkami.

Kolędnicy dostają za swój występ poczęstunek: ciasteczka, orzechy, cukierki, niekiedy pierniki. W niektórych regionach Ukrainy kolędnicy chodzą podczas Wigilii, a w innych na Boże Narodzenie.

Pozostało jeszcze 11 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Grzegorz Braun w Łodzi, były też gaśnice po 80 złotych

Grzegorz Braun w Łodzi, były też gaśnice po 80 złotych

Jakich rywali będzie miał Kulesza? Kiedy wybory w PZPN?

Jakich rywali będzie miał Kulesza? Kiedy wybory w PZPN?

Garnitur idealny, dodatek katastrofalny. Co poszło nie tak w stylizacji Agaty Dudy?

Garnitur idealny, dodatek katastrofalny. Co poszło nie tak w stylizacji Agaty Dudy?

Zobacz również

„Kochane głodomory...mówię wam zza chmur, że warto żyć!” Pogrzeb Tomasza Jakubiaka

„Kochane głodomory...mówię wam zza chmur, że warto żyć!” Pogrzeb Tomasza Jakubiaka

Najlepsze memy po debacie prezydenckiej. Z tego śmieje się internet

Najlepsze memy po debacie prezydenckiej. Z tego śmieje się internet