
Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii
Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii można właściwie sprowadzić do 3 rzeczy - skarpety, jemioły i puddingu. To oczywiście duże uproszczenie, ale te świąteczne elementy są dla Brytyjczyków bardzo ważne, a nam - dla odmiany - zupełnie obce.
Wigilii w Wielkiej Brytanii nie obchodzi się właściwie wcale. Jedynie pod wieczór 24 grudnia trzeba pamiętać o zawieszeniu bożonarodzeniowych skarpet na prezenty. Są one rozdawane (a właściwie znajdywane) 25 grudnia. Dla Brytyjczyków to pierwszy dzień świętowania. Tradycją jest rodzinny, wspólny obiad z indykiem i puddigiem w roli głównej. Pocałunek pod jemiołą ma zapewnić szczęście i spełnienie marzeń.
Bardzo ważnym elementem obchodów Bożego Narodzenia jest także świąteczne orędzie monarchy, które od niemal stu lat skupia Brytyjczyków kiedyś przed radiowymi odbiornikami, dziś przed telewizorem.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech
Mało kto wie, że to właśnie w Niemczech miała swój początek tradycja przystrajania choinki! Jednak poza świątecznym drzewkiem bożonarodzeniowe zwyczaje nieco różnią się od naszych.
Podczas skromnej Wigilii Niemcy składają sobie życzenia, lecz nie dzielą się opłatkiem. W pierwszy dzień Świąt w Niemczech zasiada się do uroczystego obiadu, a na stole pojawiają się zazwyczaj gęś z ziemniakami lub knedlami, pieczona kiełbasa i potrawy z kiszonej kapusty. Oprócz jedzenia na stole znajdziemy również prezenty, których nie chowa się - tak jak u nas - pod choinką. Natomiast na drzewku, oprócz tradycyjnych dekoracji, wiesza się…. dobrze ukryte ogórki. Każdy, kto pierwszy odnajdzie ogórkową bombkę, dostanie dodatkowy prezent.
Święta Bożego Narodzenia w Czechach
W naszych południowych sąsiadów Wigilia jest najważniejszym świątecznym dniem. Czesi stroją choinkę i składają sobie życzenia (choć nie dzielą się opłatkiem), a na stole lądują m.in. zupa rybna i smażony karp, a także tradycyjne ciasteczka cukroví.
Nietypowy dla nas są świąteczne wróżby. Już na początku grudnia Czeszki ścinają gałązki jabłoni, czereśni i forsycji. Jeśli zakwitną na święta, dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeżeli pąki pojawią się przed świętami, najpierw pojawi się dziecko, dopiero potem ślub.
Gałązka bez kwiatków oznacza kolejny rok w samotności. Podczas świąt popularne są również wróżby polegające na… rzucaniu butem (w tył, przez ramię). Jeśli nosek buta będzie wskazywał drzwi, oznacza to, że niebawem kobieta wyjdzie za mąż.
A jak wyglądają tradycje świąteczne innych krajów? Zobaczcie w naszej galerii:
Święta Bożego Narodzenia w innych krajach. Jak obchodzimy je...
