- Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał. To pozdrowienie niesie w sobie całą głębię nadziei, której źródłem jest krzyż i pusty grób - mówi biskup opolski Andrzej Czaja w Słowie do Diecezjan na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. - W swoim przesłaniu wskazuje, że Wielkanoc to nie tylko czas radości, ale przede wszystkim czas żywej nadziei – tej, która jak pisał św. Piotr, jest zakorzeniona w miłosiernej miłości Boga. Miłość Chrystusa objawiona na krzyżu stanowi źródło naszej nadziei. Z okazji Świąt życzę wiernym, by mocni wiarą stali się „ludźmi wielkanocnymi” – promieniującymi radością, pokojem i Bożym Duchem.
Biskup przypomina że w centrum Triduum Paschalnego znajduje się krzyż – znak ofiary i miłości, która nie zna granic.
- Nie byłoby nadziei w sercu Andrzeja Apostoła, w sercu innych apostołów i w naszych sercach dziś, gdyby nie było wiary - powiedział, nawiązując do świadectwa pierwszych uczniów, którzy mimo wątpliwości i lęku z czasem stali się świadkami nadziei. - Chciejmy w tych dniach rozpoznawać Chrystusa przy łamaniu chleba, przyjmować Go w Komunii Świętej, adorować w ciszy świątyń. Bo wiara, która się umacnia, rodzi nadzieję. A nadzieja sprawia, że stajemy się świadkami Zmartwychwstałego.
W przesłaniu do Diecezjan Biskup Opolski podkreślił także znaczenie przekazywania wiary młodszym pokoleniom.
- Żyjmy miłością Pana. Przekazujmy wiarę dzieciom i wnukom. A wtedy staniemy się ludem zakochanym w Chrystusie – ludem wielkanocnym, pełnym pokoju, radości i Ducha Świętego - mówi.
Słowo Biskupa Opolskiego na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem ruchomym
Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny. Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem ruchomym. Obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna w sobotę po zachodzie słońca. Podczas wieczornej liturgii zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Uroczystej mszy św. towarzyszy procesja rezurekcyjna, której celem jest obwieszczenie radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Procesje rezurekcyjne odbywają się dziś we wszystkich parafiach. W nocy tam, gdzie Liturgia Wigilii Paschalnej zakończyła się około 24.00, albo wczesnym rankiem przed uroczystą mszą św. zwaną rezurekcją (od łacińskiego słowa Resurrectio - zmartwychwstanie).
Radość Zmartwychwstania obwieszcza bicie dzwonów
Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych, a na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego. Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarz, zwykle znajdujący się w sąsiedztwo Kościoła, by obwieścić zmarłym, że Chrystus zmartwychwstał.
Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony wokół kościoła. Dawniej rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Współcześnie zwyczaj ten zanikł, ale rezurekcja jest nadal uroczystym ogłaszaniem zwycięstwa życia nad śmiercią w Chrystusie.
