Kto zastąpi papieża Franciszka? Ks. Jacek Kempa: kardynałowie nie będą zwlekać z wyborem nowego papieża

Anna Gumułka
Papież Franciszek w Częstochowie
Papież Franciszek w Częstochowie Piotr Smoliński
Świat jest mocno rozpędzony i potrzebujemy nowego papieża - powiedział we wtorek w Polskim Radiu Katowice ks. dr hab. Jacek Kempa, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Gość rozgłośni jest przekonany, że kardynałowie z całą odpowiedzialnością podejmą to zadanie i nie będą zwlekali z wyborem.

Spis treści

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny

Pogrzeb głowy Kościoła katolickiego odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia, a wybór jego następcy podczas konklawe, które ma się odbyć między 5 a 10 maja.

- Świat jest mocno rozpędzony i potrzebujemy nowego papieża – powiedział ks. Jacek Kempa.- Ten wybór wymaga także głębokiego namysłu i modlitwy, dużej zgodności kolegium. Trzeba też pamiętać o tym, że kolegium kardynalskie jest bardzo zróżnicowane - przedstawiciele są z całego świata. Papież Franciszek mianował także bardzo wielu kardynałów z takich kościołów, gdzie do tej pory uwaga społeczna nie spoczywała na tych krajach. Właśnie to była owa reprezentacja tego pojęcia "peryferiów Kościoła", na które papież Franciszek zwracał uwagę – dodał.

"Musimy znaleźć kanały porozumienia"

Gość radiowej audycji zwrócił też uwagę na szczególną wymowę, jaką niesie data śmierci papieża Franciszka.

- Pożegnanie z papieżem ma wymiar paschalny wiąże się z naszą wiarą w zmartwychwstanie – powiedział.

Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ przypomniał też, że zmarły papież troszczył się o ludzi zmarginalizowanych i ubogich, podkreślał również wielość i rozmaitość w Kościele.

- Papież jako głowa całego Kościoła na ziemi równocześnie podkreślał to, że jesteśmy tak bardzo rozmaici, tak bardzo różnorodni i wszyscy wnosimy coś w ten Kościół święty, powszechny. I dlatego musimy znaleźć kanały porozumienia, informacji, wzajemnego informowania się o tym, na czym polega życie Kościoła i też brania odpowiedzialności za Kościół – mówił teolog.

W konklawe wezmą udział czterej polscy kardynałowie

Udział w konklawe wezmą Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. Zabraknie Stanisława Dziwisza, ponieważ zgodnie z przepisami, do udziału w konklawe uprawnieni są kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Kard. Stanisław Dziwisz uprawnienia elektorskie stracił w kwietniu 2019 roku.

Dziennik Zachodni - więcej informacji z regionu



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl