
Rosyjski pies tropiący
Rosyjski pies tropiący pochodzi z azjatyckiej części Imperium Rosyjskiego. Przez wieki psy tej odmiany służyły do ochrony stad, głównie tych należących należących do mieszkańców Gór Kaukaskich. Były to duże psy, które mierzyły ponad 70 cm i ważyły prawie 50 kilogramów. Z łatwością radziły sobie z wilkami. Źródła mówią, że oprócz niezwykłej siły, psy te charakteryzowały się bystrym umysłem. Ich gęsta sierść chroniła je przed surowymi warunkami klimatycznymi. Legenda głosi, że mogły się opiekować stadami owiec miesiącami, bez żadnego nadzoru ze strony człowieka. Rasa wyginęła pod koniec XIX wieku, ale uważa się że ich krew i najlepsze cechy zostały przejęte przez settery i niektóre odmiany retrieverów.

Husky sachaliński
Husky sachaliński, znany też jako karafuto, wyginął bardzo niedawno, bo dopiero w obecnym tysiącleciu. Psy te żyły na wyspie Sachalin. Przypuszcza się, że były dalekim, długowłosym przodkiem popularnej dzisiaj rasy akita. Jak wszystkie rasy tego typu, psy te były używane jako zwierzę pociągowe.

Spaniel alpejski
Te spaniele nie były malutkimi pieskami pokojowymi! Spaniele alpejskie mierzyły ponad 0,5 metra w kłębie i używane były jako psy ratownicze w Alpach Szwajcarskich. Uważa się, że rasa ta jednym z przodków psa świętego Bernarda.

Paisley Terrier
Paisley Terrier to rasa pochodząca ze Szkocji, najbliżej spokrewniona ze Skye Terriem i uznawana za przodka popularnego Yorka. Chociaż rasa mogła być stosowana do tępienia szczurów, były to raczej pieski pokojowe i wystawowe. Był to niewielki pies, ważący do 7 kg, charakteryzujący się długim, srebrzystym i miękkim umaszczeniem.