1 z 7
Przewijaj galerię w dół
Ten sam trener od sześciu lat, stabilne finansowanie, pomysł...
fot. Krzysztof Kapica

Ten sam trener od sześciu lat, stabilne finansowanie, pomysł na grę i kształt kadry, wreszcie dwa awanse, dwa tytuły wicemistrza Polski, dwa Puchary Polski i Superpuchary oraz otarcie się (a jakże - też dwa razy!) o fazę grupową Ligi Konferencji. Tak pokrótce przedstawia się projekt o nazwie Raków Częstochowa, od kiedy za jego pomyślność wzięli odpowiedzialność właściciel Michał Świerczewski i trener Marek Papszun.

Raków jest dzisiaj punktem odniesienia dla wielu świeżych projektów. Sprawdziliśmy, kto ma ambicje, by w perspektywie kilkuletniej wznieść się właśnie na poziom częstochowskiego klubu. Obecnie tych zespołów nie ma nawet w ekstraklasie, ale kto wie co wydarzy się, jeśli starczy cierpliwości i pieniędzy.

2 z 7
- Ekstraklasa najpóźniej w 2025 roku - stwierdził dwa lata...
fot. Joanna Urbaniec / Polska Press

Motor Lublin - póki co tylko 2 liga

- Ekstraklasa najpóźniej w 2025 roku - stwierdził dwa lata temu większościowy udziałowiec Motoru Lublin, obecnie również p.o. prezesa klubu, Zbigniew Jakubas. To jeden z najbogatszych Polaków. Rok temu zajął 40. miejsce w rankingu Forbesa, a jego majątek wyceniono wówczas na 1,6 mld zł.

Jakubas zainwestował w Motor, ponieważ jest związany z Lublinem i swoje zaangażowanie uznaje za "powinność". Zależy mu nie tylko na rozwoju pierwszej drużyny, ale i akademii. Właśnie powstaje ośrodek z siedmioma pełnowymiarowymi boiskami. Część prac już dobiegła końca. Mowa o czterech boiskach.

Piłkarsko Motor póki co kompletnie zawodzi. W zeszłym sezonie nie wywalczył awansu do 1 ligi - przepadł w barażach (0:4 z Ruchem Chorzów). Teraz zamyka tabelę 2 ligi.

W Motorze są zapatrzeni w projekt Rakowa, dlatego we wrześniu nowym trenerem został Goncalo Feio, do niedawna członek sztabu Papszuna. Pracę w charakterze dyrektora sportowego rozpoczął natomiast Paweł Tomczyk - w przeszłości dyrektor Rakowa właśnie.

– Do trzech razy sztuka. Mam nadzieję, że tym razem się uda - mówił na powitalnej konferencji Jakubas. - Wzoruje się na moim przyjacielu, Michale Świerczewskim, który w Częstochowie zbudował bardzo dobrze poukładany klub – zauważył.

Motor Lublin powstał w 1950 roku. Jego największym sukcesem pozostaje dziewiąte miejsce w sezonie 1984/85 w ówczesnej 1 lidze.

3 z 7
Krakowski biznesmen Wojciech Kwiecień uznał, że w mieście...
fot. Andrzej Banas

Wieczysta Kraków - obecnie beniaminek 3 ligi

Krakowski biznesmen Wojciech Kwiecień uznał, że w mieście przyda się ktoś trzeci obok Wisły i Cracovii. Swoimi nakładami postanowił zbudować od zera nową siłę - Wieczystą. Ściągnął znane nazwiska, którym płaci jak w ekstraklasie, a na zgrupowania zabiera do Turcji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

O drużynie zrobiło się naprawdę głośno, gdy dołączył do niej Sławomir Peszko. Były reprezentant Polski skończył z graniem na najwyższym szczeblu, by za te same pieniądze (może większe?!) pokopać w okręgówce.

Teraz Wieczysta to beniaminek 3 ligi, w której nie leje już wszystkich po 10:0; jest druga, za rezerwami Cracovii. Pracę stracił trener Franciszek Smuda. Schedę po nim przejął Dariusz Marzec - w przeszłości szkoleniowiec Arki Gdynia czy Stali Mielec. W kadrze zespołu jest wiele nośnych nazwisk, jak Radosław Majewski, Błażej Augustyn, Maciej Jankowski czy Thibault Moulin. Ponoć Jesusowi Imazowi oferowano kontrakt w wysokości 100 tys. złotych.

Wieczysta Kraków powstała w 1942 roku. Jej największy sukces to awans do 3 ligi w tym roku.

4 z 7
Czarne Koszule znowu mają bogatego właściciela i uzasadnione...
fot. Joanna Urbaniec

Polonia Warszawa - beniaminek 2 ligi

Czarne Koszule znowu mają bogatego właściciela i uzasadnione nadzieje na powrót do elity. Francuski prezes Grégoire Nitot jest bowiem dyrektorem generalnym na Polskę europejskiego giganta w branży IT.

Przed sezonem Nitot przyznał, że w odbudowanie Polonii włożył już 3 mln złotych. - Nie rozumiem czemu w takim dużym i bogatym kraju nie ma silnego klubu grającego regularnie w Europie - wyznał w czerwcu na łamach Przeglądu Sportowego. Sam widzi Polonię w Europie w ciągu najbliższych 15 lat. Póki co drużyna ma okrzepnąć w 2 lidze.

Polonia przez działania Ireneusza Króla zniknęła z Ekstraklasy w 2013 roku. Proces odbudowy trwa więc już prawie dekadę. Po powrocie na szczebel centralny drużyna zajmuje trzecią pozycję. Prowadzi ją trener Rafał Smalec, a strzelaniem goli zajmuje weteran Michał Fidziukiewicz.

W Polonii pracują nie tylko nad rozwojem drużyny, ale i przebudowaniem stadionu. Wspólnie z ratuszem klub jest na etapie wyboru wykonawcy. Zgłosiły się cztery firmy.

Polonia Warszawa powstała w 1911 roku. To dwukrotny mistrz Polski i dwukrotny zdobywca Pucharu Polski. Od ostatniego sukcesu minęło jednak 21 lat.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

TYLKO U NAS
Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Zobacz również

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Iga Świątek na zakręcie kariery. Frustracja, toalety, Daria Abramowicz. I jeszcze to

O TYM SIĘ MÓWI
Iga Świątek na zakręcie kariery. Frustracja, toalety, Daria Abramowicz. I jeszcze to