1/6
Ten sam trener od sześciu lat, stabilne finansowanie, pomysł...
fot. Krzysztof Kapica

Ten sam trener od sześciu lat, stabilne finansowanie, pomysł na grę i kształt kadry, wreszcie dwa awanse, dwa tytuły wicemistrza Polski, dwa Puchary Polski i Superpuchary oraz otarcie się (a jakże - też dwa razy!) o fazę grupową Ligi Konferencji. Tak pokrótce przedstawia się projekt o nazwie Raków Częstochowa, od kiedy za jego pomyślność wzięli odpowiedzialność właściciel Michał Świerczewski i trener Marek Papszun.

Raków jest dzisiaj punktem odniesienia dla wielu świeżych projektów. Sprawdziliśmy, kto ma ambicje, by w perspektywie kilkuletniej wznieść się właśnie na poziom częstochowskiego klubu. Obecnie tych zespołów nie ma nawet w ekstraklasie, ale kto wie co wydarzy się, jeśli starczy cierpliwości i pieniędzy.

2/6
- Ekstraklasa najpóźniej w 2025 roku - stwierdził dwa lata...
fot. Joanna Urbaniec / Polska Press

Motor Lublin - póki co tylko 2 liga

- Ekstraklasa najpóźniej w 2025 roku - stwierdził dwa lata temu większościowy udziałowiec Motoru Lublin, obecnie również p.o. prezesa klubu, Zbigniew Jakubas. To jeden z najbogatszych Polaków. Rok temu zajął 40. miejsce w rankingu Forbesa, a jego majątek wyceniono wówczas na 1,6 mld zł.

Jakubas zainwestował w Motor, ponieważ jest związany z Lublinem i swoje zaangażowanie uznaje za "powinność". Zależy mu nie tylko na rozwoju pierwszej drużyny, ale i akademii. Właśnie powstaje ośrodek z siedmioma pełnowymiarowymi boiskami. Część prac już dobiegła końca. Mowa o czterech boiskach.

Piłkarsko Motor póki co kompletnie zawodzi. W zeszłym sezonie nie wywalczył awansu do 1 ligi - przepadł w barażach (0:4 z Ruchem Chorzów). Teraz zamyka tabelę 2 ligi.

W Motorze są zapatrzeni w projekt Rakowa, dlatego we wrześniu nowym trenerem został Goncalo Feio, do niedawna członek sztabu Papszuna. Pracę w charakterze dyrektora sportowego rozpoczął natomiast Paweł Tomczyk - w przeszłości dyrektor Rakowa właśnie.

– Do trzech razy sztuka. Mam nadzieję, że tym razem się uda - mówił na powitalnej konferencji Jakubas. - Wzoruje się na moim przyjacielu, Michale Świerczewskim, który w Częstochowie zbudował bardzo dobrze poukładany klub – zauważył.

Motor Lublin powstał w 1950 roku. Jego największym sukcesem pozostaje dziewiąte miejsce w sezonie 1984/85 w ówczesnej 1 lidze.

3/6
Krakowski biznesmen Wojciech Kwiecień uznał, że w mieście...
fot. Andrzej Banas

Wieczysta Kraków - obecnie beniaminek 3 ligi

Krakowski biznesmen Wojciech Kwiecień uznał, że w mieście przyda się ktoś trzeci obok Wisły i Cracovii. Swoimi nakładami postanowił zbudować od zera nową siłę - Wieczystą. Ściągnął znane nazwiska, którym płaci jak w ekstraklasie, a na zgrupowania zabiera do Turcji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

O drużynie zrobiło się naprawdę głośno, gdy dołączył do niej Sławomir Peszko. Były reprezentant Polski skończył z graniem na najwyższym szczeblu, by za te same pieniądze (może większe?!) pokopać w okręgówce.

Teraz Wieczysta to beniaminek 3 ligi, w której nie leje już wszystkich po 10:0; jest druga, za rezerwami Cracovii. Pracę stracił trener Franciszek Smuda. Schedę po nim przejął Dariusz Marzec - w przeszłości szkoleniowiec Arki Gdynia czy Stali Mielec. W kadrze zespołu jest wiele nośnych nazwisk, jak Radosław Majewski, Błażej Augustyn, Maciej Jankowski czy Thibault Moulin. Ponoć Jesusowi Imazowi oferowano kontrakt w wysokości 100 tys. złotych.

Wieczysta Kraków powstała w 1942 roku. Jej największy sukces to awans do 3 ligi w tym roku.

4/6
Czarne Koszule znowu mają bogatego właściciela i uzasadnione...
fot. Joanna Urbaniec

Polonia Warszawa - beniaminek 2 ligi

Czarne Koszule znowu mają bogatego właściciela i uzasadnione nadzieje na powrót do elity. Francuski prezes Grégoire Nitot jest bowiem dyrektorem generalnym na Polskę europejskiego giganta w branży IT.

Przed sezonem Nitot przyznał, że w odbudowanie Polonii włożył już 3 mln złotych. - Nie rozumiem czemu w takim dużym i bogatym kraju nie ma silnego klubu grającego regularnie w Europie - wyznał w czerwcu na łamach Przeglądu Sportowego. Sam widzi Polonię w Europie w ciągu najbliższych 15 lat. Póki co drużyna ma okrzepnąć w 2 lidze.

Polonia przez działania Ireneusza Króla zniknęła z Ekstraklasy w 2013 roku. Proces odbudowy trwa więc już prawie dekadę. Po powrocie na szczebel centralny drużyna zajmuje trzecią pozycję. Prowadzi ją trener Rafał Smalec, a strzelaniem goli zajmuje weteran Michał Fidziukiewicz.

W Polonii pracują nie tylko nad rozwojem drużyny, ale i przebudowaniem stadionu. Wspólnie z ratuszem klub jest na etapie wyboru wykonawcy. Zgłosiły się cztery firmy.

Polonia Warszawa powstała w 1911 roku. To dwukrotny mistrz Polski i dwukrotny zdobywca Pucharu Polski. Od ostatniego sukcesu minęło jednak 21 lat.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.

Polecamy

Pożar lasu w okolicy Pustyni Błędowskiej. W akcji strażacy i samolot gaśniczy

Pożar lasu w okolicy Pustyni Błędowskiej. W akcji strażacy i samolot gaśniczy

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Zobacz również

Pożar lasu w okolicy Pustyni Błędowskiej. W akcji strażacy i samolot gaśniczy

Pożar lasu w okolicy Pustyni Błędowskiej. W akcji strażacy i samolot gaśniczy

Ponad 6 kg środków odurzających znaleziono u 24-latka z Lublina

Ponad 6 kg środków odurzających znaleziono u 24-latka z Lublina