
Nowe zasady wykonywania badań wstępnych i kontrolnych c.d.
Na mocy tarczy antykryzysowej 6.0, czyli nowelizacji ustawy covidowej z 9 grudnia, w trakcie pandemii badania wstępne lub kontrolne można wykonać u lekarza innego niż lekarz medycyny pracy, jeżeli ten nie jest dostępny.
Orzeczenie wydane przez takiego lekarza traci ważność po 180 dniach od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Co więcej, badanie można przeprowadzić zdalnie, podobnie jak istnieje możliwość uzyskania orzeczenia na odległość. (Takie orzeczenie należy włączyć do akt osobowych pracownika.)

Zwolnienie wybranych pracowników z obowiązku wykonania badań wstępnych
Tarcza 6.0 zwalnia z obowiązku z wykonania wstępnych badań lekarskich pracowników innych niż administracyjno-biurowi w dwóch sytuacjach. Nie muszą oni robić badań, jeżeli zostali zatrudniani przez pracodawcę na to samo stanowisko lub stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 180 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub gdy zatrudnia ich inny pracodawca na to samo stanowisko w ciągu 180 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, pracownicy posiadają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania, a dodatkowo pracodawca uzna, że warunki te odpowiadają warunkom, w których będzie wykonywana praca.

Wykorzystanie zaległego urlopu
Zgodnie z Kodeksem pracy zaległy urlop można wykorzystać do 30 września następnego roku, ale na czas pandemii wprowadzono dodatkowe regulacje, które dają pracodawcy możliwość polecenia pracownikowi pójścia na zaległy urlop w innym, wcześniejszym terminie. Prawdopodobnie ustawodawcy będą chcieli uregulować te kwestie w Kodeksie pracy.