
Marta Sztokfisz, „Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia”, Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Nie była piękna - wprost przeciwnie - miała sporą nadwagę, a była bardzo niska. A mimo to trzęsła warszawską elitą końca XIX wieku. „Żadna inna kobieta w Królestwie Polskim nie odniosła takiego sukcesu jak Lucyna Ćwierczakiewiczowa” - czytamy w omówieniu wydawcy. Z kolei najczęściej przedstawia się ją jako kobietę, która nauczyła Polaków gotowania. Jej książka kucharska „365 obiadów za 5 złotych” , wydana w 1860 r. była najchętniej czytaną polską książką przez wiele lat. Jest wydawana do dziś i można ją kupić w księgarniach internetowych. Jej biografia to świetne czytadło, przenoszące nas do Warszawy końca wieku.

Jacek Wakar , „Przyczajony geniusz. Janusz Gajos. 21 opowieści”, Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Ponieważ Janusz Gajos nie chciał mówić o sobie, autor jego biografii poprosił jego znajomych, współpracowników o opowieści o nim. Są przeciekawe. „Potęga aktorstwa. Gigant. Artysta pokroju Gajosa w Anglii otrzymałby tytuł lordowski – to tylko kilka opinii kolegów aktorów o Januszu Gajosie. O Januszu Gajosie opowiadają: Krystyna Janda, Robert Więckiewicz, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Englert, Olga Lipińska, Filip Bajon, Anna Seniuk, Adam Ferency, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Piotr Machalica, Wojciech Marczewski, Maciej Wojtyszko, Kazimierz Kaczor, Joanna Żółkowska, Grzegorz Małecki, Izabella Cywińska, Marian Opania, Piotr Cieplak.

Maciej Replewicz, „Stanisław Bareja alternatywnie”, Wydawnictwo: Zysk i S-ka
To jest jak z filmu Barei - mawiał jeden z ważnych polityków obecnego obozu władzy, gdy był jeszcze w opozycji. Dziś tak mówią o rzeczywistości ci, którzy wtedy rządzili. Bo też i filmy Barei są nieśmiertelne. Do dziś mówimy tekstami z „Misia” czy „Zmienników” nawet już nie pamiętając, z jakiego filmu pochodzą. W biografii Barei możemy przeczytać o jego początkach - m.in. o jego debiutanckim filmie, który był wstrząsającą etiudą wojenną. Poznajemy też Bareję jako aktora oraz dokumentalistę. Świetna lektura nie tylko dla miłośników polskiego kina.