
15 praw i przywilejów przedsiębiorcy.
12. Prawo do ulgi za złe długi
Czasami wiemy o tym, że nawet wygrana w procesie sądowym na niewiele się zda, bo kontrahent nie ma żadnego majątku, który pozwoliłby odzyskać stracone pieniądze. Możemy wtedy spróbować skorzystać z tzw. ulgi za złe długi. Po spełnieniu odpowiednich warunków przedsiębiorca (wierzyciel) będzie mógł obniżyć VAT należny oraz skorygować podstawę opodatkowania. Wszystko to dzieje się bez udziału dłużnika i nie wymaga od niego jakichkolwiek zgód. Trudno uznać to za pełen sukces w biznesie, ale zabieg ten pozwala na zredukowanie szkody jaką ponieśliśmy w związku z chybioną transakcją.

15 praw i przywilejów przedsiębiorcy.
13. Prawo do wsparcia ze strony Rzecznika Przedsiębiorców
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest stosunkowo nowym organem, którego celem jest wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorców w relacjach pomiędzy nimi a szeroko pojętymi organami władzy publicznej. W ramach przyznanych mu kompetencji, Rzecznik może żądać wyjaśnień, zapoznawać się z aktami i dokumentami w sprawach konkretnych przedsiębiorców; wspierać przedsiębiorców na etapie postępowania administracyjnego, kierować skargi do sądu administracyjnego, a także zwracać się o wydanie rozstrzygnięcia istotnego zagadnienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego lub Sądu Najwyższego. Jego kompetencje są więc dosyć szerokie. Jeśli przedsiębiorca w swojej codziennej działalności będzie napotykał istotne problemy w relacjach z organami władzy publicznej, może w każdej chwili liczyć na wsparcie Rzecznika Przedsiębiorców.
Oczywiście Rzecznik nie zawsze będzie mógł pomóc. Nie wyręczy też przedsiębiorców we wszystkich bolączkach związanych z prowadzonym biznesem. Niemniej jednak, dzięki niemu przedsiębiorcy uzyskali wsparcie w rozwiązywaniu chociaż części problemów, z którymi zmagają się na co dzień.

15 praw i przywilejów przedsiębiorcy.
14. Prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki
Nie od dzisiaj wiadomo, że sprawy sądowe mogą trwać bardzo długo. Nie zawsze jest to jednak wina stron, ale długotrwały proces może wynikać również ze złej organizacji pracy sądu albo liczby spraw, które do niego wpływają. Jeśli więc nasza sprawa trwa w sądzie dłużej niż to konieczne dla jej wyjaśnienia, to przepisy dają możliwość złożenia skargi na przewlekłość postępowania i uzyskania swoistej rekompensaty wynoszącej od 2000 do 20 000 zł. Kwoty jakie można uzyskać nie są zbyt wysokie i ich przyznanie raczej nie poprawi sytuacji wymiaru sprawiedliwości, ale może będzie podstawą do przemyśleń co do tego jak należy zorganizować wymiar sprawiedliwości w sposób, by rozpoznanie sprawy nie było kwestią lat. Przepisy dotyczące skargi na prace sądu stosuje się również w stosunku do komorników oraz organów postępowanie przygotowawczego.

15 praw i przywilejów przedsiębiorcy.
15. Prawo do dotacji unijnych
Polscy przedsiębiorcy nie mają problemów z korzystaniem z funduszy unijnych. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze może być lepiej. W całym kraju uruchomione są punkty udzielające informacji o jakiego rodzaju dofinansowanie możemy się ubiegać i jakie są zasady jego przyznawania. Warto podjąć ten wysiłek, bo może dzięki niemu uda się rozwinąć biznes, aby być bardziej konkurencyjnym nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale również na pozostałych rynkach.