
Cyrena, Libia
Dawne antyczne miasto zbudowane między 675 a 650 rokiem p.n.e. zostało odkryte w połowie XX wieku. Ruiny były bardzo dobrze zachowane, stąd szybko zyskały popularność.
Świątynia Zeusa i Demeter w Cyrenie zostały zniszczone w 1978 roku na rozkaz Kadafiego. Obecnie pozostały po nich ruiny.

Wodospady Guairá, Paragwaj/Brazylia
Znajdujące się niegdyś na rzece Parana - naturalnej granicy Paragwaju i Brazylii - wspaniałe wodospady Guairá należały do najpotężniejszych tego typu formacji geologicznych na świecie.
Od 1982 roku monumentalnymi kaskadami nie płynie już woda. Ogromne przedsięwzięcie inżynieryjne, zakładające budowę tamy i wysadzenie formacji skalnej (uniemożliwiające odtworzenie pomnika przyrody w przyszłości) raz na zawsze uciszyło wodospad.

Norie z miasta Hama, Syria
Syryjskie miasto Hama zyskało sławę dzięki zachowanym w świetnym stanie Noriom - urządzeniom służącym do nawadniania pól, podobnym do wielkich kół młyńskich. Największe z nich, liczące 20 metrów średnicy, było najstarszym tego typu urządzeniem na świecie.
W 2014 roku, w trakcie syryjskiej wojny domowej, w mieście wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęła największa i najstarsza Noria.

Wedding Cake Rock, Australia
Formacja skalna, zawdzięczająca swą nazwę kolorowi i specyficznemu kształtowi przypominającemu tort weselny, znajduje się w Królewskim Parku Narodowym w Australii.
Ze względu na rosnącą liczbę odwiedzających związaną z instagramową sławą, w 2015 roku park postanowił zamknąć atrakcję. Jak się okazało, słusznie - badania geologiczne wykazały, że skale w każdej chwili grozi runięcie do morza.