
Sylwester Chęciński
Reżyser i scenarzysta, który do historii polskiej kultury przeszedł komediami-moralitetami o kondycji polskiego społeczeństwa na tle wydarzeń XX w. Nakręcił m.in. trylogię "Sami swoi", "Nie ma mocnych" , "Kochaj albo rzuć", czyli sagę zabużańską dziejącą się na Ziemiach Odzyskanych i "Rozmowy kontrolowane", karykaturalny obraz stanu wojennego.

Tadeusz Dmochowski
Politolog, dr habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, współtwórca Instytutu Politologii. Od roku 2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych. Do najważniejszych osiągnięć prof. można zaliczyć m.in. członkostwo w Komitecie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Władysław Dobrowolski
Miał zaledwie 12 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Został zaprzysiężony na żołnierza ZWZ/AK w roku 1942. W PRL działał w demokratycznej opozycji: był uczestnikiem Sierpnia, w stanie wojennym - działaczem podziemnej “Solidarności”. Był rozpracowywany przez gdańską SB w ramach sprawy operacyjnego sprawdzenia krypt. „Kolporterzy”.

Ludwik Dorn
Polityk, publicysta, działacz opozycji w PRL, tłumacz i poeta. Związany politycznie i towarzysko z ugrupowaniami Lecha i Jarosława Kaczyńskich, współzałożyciel w 2001 roku Prawa i Sprawiedliwości. W 2011 roku odszedł z PiS, a w wyborach parlamentarnych 2015 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat z listy PO.