
Choć zdarza się to rzadko, to jednak wirusem zapalenia wątroby typu B można się zarazić w kontakcie z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi.
Istotne jest to, że zakażenia WZW typu B w Polsce zdarzają się najczęściej właśnie w trakcie czynności medycznych, takich jak pobieranie krwi czy drobne zabiegi. Dzieje się tak, gdy nie zachowano podstawowych zasad higieny.

Zarazić się wirusem zapalenia wątroby tylko C można tylko w kontakcie własnej krwi z krwią nosiciela. W szpitalu może się to zdarzyć, gdy nie będą przestrzegane zasady higieny, takie jak np. zmiana rękawiczek przed każdym pacjentem do pobierania krwi. Do zakażeń dochodzi też w trakcie operacji i zabiegów chirurgicznych, zastrzyków, dializ i transfuzji krwi.

Czy można się ustrzec przed zakażeniami szpitalnymi? Tutaj największa odpowiedzialność leży po stronie personelu medycznego. Zachowywanie procedur związanych z dezynfekcją i sterylizacją, odpowiednie odkażanie tkanek, przestrzeganie zasad higieny przez personel medyczny, a przede wszystkim procedury mycia rąk – wszystko to może pomóc ograniczyć liczbę przypadków zakażeń szpitalnych.

Oddział oddziałowi nierówny – na niektórych łatwiej jest o zakażenie szpitalne. Wynika to przede wszystkim z rodzajów wykonywanych działań medycznych. Największe ryzyko zakażeń szpitalnych jest na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM). Duże ryzyko jest też na oddziałach neurochirurgii i chirurgii ogólnej. Niskie ryzyko zakażeń szpitalnych jest z kolei na oddziałach diabetologii czy okulistyki.