
Rolnicy
Podczas pracy w polu rolnicy mogą pozostać z odsłoniętą twarzą. Zgodnie z interpretacją ministerstwa rolnictwa nie muszą zakrywać ust i nosa w trakcie pracy w gospodarstwie rolnym, gdy przebywają na swojej posesji, we własnym ogrodzie, a także na własnej nieruchomości gruntowej obok ich domu.

Duchowni
Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnieni są duchowni sprawujący obrzędy religijne. Ten wyjątek obejmuje przedstawicieli różnych wyznań. Jeżeli w danej wspólnocie nie ma duchownego, z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolniona jest inna osoba odprawiająca kult religijny.

Osoby pracujące na zapleczu
Usta i nos obowiązkowo muszą zasłaniać osoby zajmujące się obsługą klientów i interesantów, jeżeli mają z nimi bezpośrednią styczność. Dotyczy to zarówno pracowników sklepów, targowisk, banków czy urzędów, jak i pracowników punktów usługowych. Osłony twarzy nie muszą natomiast nosić pracownicy, którzy nie zajmują się bezpośrednią obsługą klienta i nie pracują przy kasie.
Przykładowo, usta i nos powinni zasłaniać pracownicy poczty obsługujący petentów przy okienku, ale takiego obowiązku nie mają już osoby pracujące na zapleczu.

Osoby przebywające w wybranych budynkach użyteczności publicznej
Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z 20 kwietnia 2020 r. z obowiązku zakrywania ust i nosa zostały zwolnione osoby, których miejscem stałego lub czasowego pobytu są budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby:
- wychowania,
- opieki zdrowotnej,
opieki społecznej,
- opieki socjalnej.
Zarządzający budynkiem może jednak nałożyć na takie osoby obowiązek zakrywania twarzy.