
Żądanie pokrycia wszystkich kosztów napraw
Jeśli właściciel żąda pokrycia kosztów napraw czy remontów przez lokatora, lokator powinien najpierw upewnić się, czy faktycznie ma taki obowiązek. W pierwszej kolejności trzeba zajrzeć do umowy najmu, która często określa, jak właściciel i najemca dzielą się kosztami.
Jeśli umowa nie precyzuje tej kwestii, zastosowanie mają art. 6a i 6b Ustawy o ochronie lokatorów. Znajduje się tam dokładne wyliczenie obowiązków najemcy i wynajmującego. Najemca nie musi płacić np. wymianę instalacji elektrycznej, grzejników czy stolarki okiennej i drzwiowej.

Wyrzucenie lokatora na bruk na czas remontu
Jeśli w mieszkaniu trzeba dokonać poważnych napraw, właściciel może zażądać od lokatora, żeby ten opuścił na jakiś czas lokal (maksymalnie na rok). Warto jednak wiedzieć, że w takim przypadku właściciel ma obowiązek znaleźć najemcy lokal zastępczy.
Lokal zastępczy musi być położony w tej samej miejscowości i mieć co najmniej nie gorsze wyposażenie. Czynsz za taki lokal nie może być wyższy niż dotychczas płacony przez najemcę czynsz. Co więcej, właściciel musi pokryć koszty przeprowadzki lokatora w obie strony.

Pobieranie kaucji za lokal zastępczy
Jeśli właściciel na czas remontu przenosi lokatora z mieszkania do lokalu zastępczego, nie ma prawa pobrać za to kaucji. Określa to art. 6 Ustawy o ochronie lokatorów.

Zbyt częste podnoszenie czynszu
Jak wskazuje ustawa, właściciel może podwyższać czynsz w wynajmowanym mieszkaniu nie częściej niż co 6 miesięcy. Nie dotyczy to opłat niezależnych od właściciela, np. za wywóz śmieci czy zużycie wody.
Jeśli te opłaty dodatkowe wzrosną, właściciel ma obowiązek przedstawić lokatorowi na piśmie zestawienie opłat wraz z uzasadnieniem, dlaczego odtąd będą wyższe.