9 z 18
Pięciorniki to nieduże, ale wdzięczne i naprawdę ozdobne...
fot. Leonardo (Pixabay.com)

Pięciorniki krzewiaste

Pięciorniki to nieduże, ale wdzięczne i naprawdę ozdobne krzewy. Kwitną od wiosny do jesieni na żółto, biało, pomarańczowo lub różowo. Radzą sobie z suszą, zimnem, zanieczyszczeniem, a nawet zasoleniem ziemi. Trzeba im jedynie zapewnić słoneczne miejsce , warto też pamiętać o przycinaniu (wczesną wiosną), bo dzięki temu lepiej kwitną.

10 z 18
Nazwa tego krzewu nie jest na wyrost – rzeczywiście jest...
fot. Monikasmigielska (Pixabay.com)

Krzewuszka cudowna

Nazwa tego krzewu nie jest na wyrost – rzeczywiście jest cudowna. Zakwita w maju i kwitnie do czerwca-lipca, bardzo często powtarza też kwitnienie jesienią (po przycięciu kwiatostanów). Jej kwiaty najczęściej są różowe, ale mają różne odcienie, są też białe i amarantowe. Dodatkowo mogą mieć wzorzyste i kolorowe liście.

Krzewuszki (zwane też wajgelami) najlepiej rosną w słońcu lub półcieniu i na żyznej ziemi, ale radzą sobie również na słabszych glebach. Lubią osłonięte i zaciszne miejsca. Podczas suszy warto je podlewać.

Pewnym problemem może być odporność na mróz – bardziej „wyszukane” odmiany (kolorowe) bywają nie w pełni wytrzymałe. Natomiast starsze radzą sobie z nim dobrze – nawet jeśli niektóre pędy zmarzną, wystarczy je wyciąć, a krzew wypuści nowe. Krzewuszki warto przycinać – robi się to po przekwitnięciu.

11 z 18
Mahonia pospolita nie dość, że pięknie kwitnie, to ma też...
fot. ArmbrustAnna (Pixabay.com)

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita nie dość, że pięknie kwitnie, to ma też dekoracyjne owoce, a jej liście są zielone przez cały rok. Bywa mylona z ostrokrzewem, ale w rzeczywistości jest spokrewniona z berberysem i podobnie jak on – ma niewielkie wymagania. Kwiaty mahonii pojawiają się w kwietniu. Są drobne, ale zebrane w bujne grona, bardzo pachnące i miododajne.

Mahonia nie ma specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie w półcieniu, znosi też cień, za to gorzej radzi sobie z nasłonecznieniem. Powinno się ją sadzić w zacisznych, osłoniętych miejscach, bo mogą jej szkodzić zimowe wiatry. Mahonie są odporne na mróz, natomiast trzeba pamiętać o tym, że jeśli jest sucho, to warto je nawadniać, szczególnie przed zimą. Jednak i bez tego dobrze sobie radzą.

12 z 18
Te dwa krzewy są podobne do siebie, za to w niewielkim...
fot. Dieter444 (Pixabay.com), Katarzyna Laszczak

Tawuła Douglasa i tawuła japońska

Te dwa krzewy są podobne do siebie, za to w niewielkim stopniu przypominają tawułę norweską. Są niewysokie i kwitną na różowo (lub biało). Tawuły japońskie mają kwiaty zebrane w płaskie, baldachowate kwiatostany, tawuły Douglasa – mają wydłużone, stożkowate kwiatostany. Niektóre odmiany miewają też przebarwione liście.

Obydwa te krzewy kwitną w czerwcu-lipcu (pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się też później). Mogą rosnąć nawet na niezbyt żyznej ziemi, poradzą sobie z przejściową suszą oraz mrozem. Najlepiej kwitną w słonecznych miejscach. Z zabiegów pielęgnacyjnych wymagają głównie przycięcia – mocnego, wczesną wiosną. Dzięki temu znacznie lepiej kwitną.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

TYLKO U NAS
Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

Woda wdarła się do wsi na Raciborszczyźnie. To była koszmarna noc na Śląsku

NOWE FAKTY
Woda wdarła się do wsi na Raciborszczyźnie. To była koszmarna noc na Śląsku

"Staramy się być fair stosunku do uczelni publicznych i tego samego oczekujemy"

"Staramy się być fair stosunku do uczelni publicznych i tego samego oczekujemy"

Zobacz również

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Śląsk może dać Polsce energię, stal, amunicję i bezpieczeństwo. "Czas to wykorzystać"

Śląsk może dać Polsce energię, stal, amunicję i bezpieczeństwo. "Czas to wykorzystać"