
Co ciekawe, nie jest to jedyna w tej części Europy kaplica z makabrycznym wystrojem. W czeskiej Kutnej Horze również znajduje się kaplica (na zdjęciu), w której wykorzystano ludzkie szczątki, z których zbudowano m.in. ołtarze, kapliczki, żyrandole oraz herb rodowy książąt Schwarzenbergów. Ta kaplica nie pełni jednak funkcji sakralnych i jest wyłącznie atrakcją turystyczną. Podobne ossuarium można znaleźć w czeskim Mielniku.
Licencja

Kościół niczym z wulkanicznej skały – Reykjavík, Islandia
Ten strzelisty kościół zachwyca wielu turystów odwiedzających stolicę Islandii. Jego nazwa – Hallgrímskirkja, czyli kościół Hallgrímura, pochodzi od imienia XVII-wiecznego poety i duchownego. Świątynia powstawała aż przez 41 lat i została oddana do użytku w 1986 r. Mierząca 74,5 m wysokości budowla to drugi najwyższy budynek w całym kraju.

Imponująca świątynia sprawia wrażenie, jakby powstała z wypchniętych z gruntu kolumn wulkanicznej skały, które często można obserwować na Islandii. Co ciekawe, choć dziś budowla sprawia wrażenie wyprzedzającej swoje czasy, w momencie rozpoczęcia budowy (1945) była krytykowana jako... staroświecka. Dziś zwiedzający kościół turyści mogą wjechać windą na szczyt wieży i podziwiać Reykjavík z tarasu widokowego.
Nadmuchiwana świątynia pojawiła się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Wkrótce zaczęły powstawać inne tego typu obiekty. Od tamtej pory pompowane powietrzem budowle sakralne stały się atrakcją licznych festiwali muzycznych i popularnym miejscem na ślub – w jednym z nich odbyły się ponad 2000 ceremonii zaślubin. Ta ze zdjęcia stała w 2013 r. w australijskim Melbourne.