
Niektóre nadmuchiwane świątynie rzeczywiście służą jako miejsca kultu, jednak wiele z nich to po prostu atrakcje turystyczne lub wręcz miejsca imprez. Taką funkcję pełni na przykład kościół widoczny na zdjęciu, który jest co roku atrakcją festiwalu muzycznego Bestival. Chętni mogą jednak faktycznie wziąć w nim prawdziwy ślub cywilny – organizatorzy zapewniają stroje dla państwa młodych wraz z układaniem fryzur i makijażem, a także dyskotekę dla wszystkich do białego rana.
Licencja
Taiwan's High-Heeled Church is a step above the rest from r/bizarrebuildings
W gminie miejskiej Budai w 2016 r. stanęła nietypowa świątynia w kształcie damskiego buta na obcasie. Świątynia składa się z 320 szklanych paneli przymocowanych do stalowego szkieletu. Budynek nawiązuje ponoć do lokalnej legendy o młodej kobiecie, która wskutek zakażenia straciła obie nogi, co sprawiło, że jej narzeczony zerwał zaręczyny. Zrozpaczona kobieta zamieszkała wówczas w pobliskim kościele, gdzie spędziła resztę swoich dni.
Kościół w kształcie pantofelka – Budai, Tajwan

Nie wiadomo, czy legenda jest prawdziwa, ponieważ oficjalnie nietypowy kościół w kształcie buta powstał jako miejsce do organizowania sesji zdjęciowych oraz wesel. Atrakcja turystyczna ma przemawiać przede wszystkim do kobiet, a także do młodych par szukających wyjątkowego tła do fotografii ślubnych. W związku z tym w obiekcie nie odbywają się żadne regularne nabożeństwa.
Licencja

Kaplica w kopalni soli – Wieliczka, Polska
Kopalnia soli w małopolskiej Wieliczce kryje wiele skarbów, jednak do najbardziej zachwycających z pewnością należy Kaplica św. Kingi. Zlokalizowana 101 m pod powierzchnią ziemi kaplica została wykuta w solnej bryle – z soli są tu wykonane nawet żyrandole. Świątynia ma aż 54 m długości i 12 m wysokości, a zdobiące ją figury i płaskorzeźby przedstawiają m.in. św. Kingę, św. Józefa, Ostatnią Wieczerzę oraz Jana Pawła II.