
Wymień żarówki
Tak, żarówki też mają znaczenie i wpływają na ogólną temperaturę. Żarówki tracą około 90 proc. swojej energii, emitując ciepło, dlatego warto zainwestować nie tylko w żarówki energooszczędne, ale również ledowe.

Butelka z wodą i wentylator
Wiatrak zasilany prądem również nie jest dobrym rozwiązaniem, ale kiedy jest naprawdę bardzo gorąco, warto szukać rozwiązań w połowie drogi. Można na przykład zbudować swój klimatyzator. Jak?
Przygotuj plastikowe butelki z wodą. Wsyp do każdej po 3 łyżki soli kuchennej, zakręć i potrząśnij, aby sól się rozpuściła. Zostaw butelki na kilka godzin w zamrażarce, aż woda zamieni się w lód. Ustaw butelki ok. 15 cm przed wentylatorem (najlepszy będzie stołowy) i włącz wiatrak. Ochłoda potrwa tak długo, jak długo lód pozostanie w butelkach. Później te same butelki, z tą samą wodą, zamroź ponownie.

Eco-cooler
Domowa klimatyzacja eko-cooler korzysta z prostego zjawiska fizycznego, tj. rozprężenia gazu. Gorące powietrze wlatuje przez szeroką część butelki i wydostaje drugim końcem, przez jej najwęższy element, który stanowi szyjka butelki. Podczas wlotu powietrza z otoczenia, jego ciśnienie rośnie, a gdy przechodzi przez szyjkę, zaczyna się rozprężać i jego temperatura spada o kilka stopni. Dzięki temu szybko możemy poprawić w pomieszczeniu komfort cieplny.