
3. Ostatnia wola
W Polsce testamenty piszemy niechętnie. Zaledwie 13 na 100 osób powyżej 50 roku życia napisało testament, jak wynika z sondażu Kantar Milward Brown przeprowadzonego w 2017 roku. Jeśli już testament jest sporządzany, to najczęściej przez kobiety.
Prawie 40 proc. respondentów na pytanie „dlaczego nie napisała Pani/Pan testamentu”, odpowiedziało, że nigdy się nad tym nie zastanawiało. Niecałe 20 proc. stwierdziło, że nie posiada niczego, co mogłoby zostawić w spadku.
Czy niechęć do pisania testamentów jest dowodem na to, że wypieramy śmierć ze swojej świadomości? Amerykanie nie mają z tym problemu - testament spisuje prawie 50% z nich.

2. Życie po śmierci
Zgodnie z badaniem CBOS przeprowadzonym w 2015 roku 31% Polaków wierzy, że śmierć nie jest końcem, ale nie wie, co po niej nastąpi. 36% rodaków jest przekonanych, że po śmierci człowiek trafia do nieba, piekła lub czyśćca.
15% zupełnie nie wierzy w życie po śmierci.
Zobacz:
Zdjęcia duchów - objawienie zmarłych, czy fotomontaż?

1. Dzień Zmarłych
Choć śmierć to nieodłączny element życia człowieka, jej temat nie cieszy się zbyt dużą popularnością - przynajmniej w Europie. Obchodzone w listopadzie Święto zmarłych okraszone jest nostalgią, smutkiem i jesienną aurą.
Zupełnie inaczej rzecz ma się w Meksyku, gdzie Dzień Zmarłych obchodzony jest hucznie i kolorowo. Jego tradycja sięga czasów prekolumbijskich, zaś samo święto jest radosną okazją. Meksykanie wierzą, że zmarli nadal egzystują, a ich dusze współucztują, ciesząc się w towarzystwie swoich rodzin.