1/11
W Polsce nie brak miejsc, z którymi wiążą się opowieści o...
fot. Kaliningrad Amber Museum, C0

9 skarbów ukrytych w Polsce. Gdzie szukać bursztynowej komnaty, złota templariuszy czy bezcennych dzieł sztuki?

W Polsce nie brak miejsc, z którymi wiążą się opowieści o ukrytych bajecznych bogactwach. Wybraliśmy dla was 9 niesamowitych zaginionych skarbów, które nadal czekają na swoich znalazców. Gdzie w Polsce może znajdować się bursztynowa komnata? Gdzie templariusze mogli ukryć swoje złoto? Co stało się z bezcennym obrazem Rafaela? Zapraszamy do galerii.

Na zdjęciu: jeden z paneli bursztynowej komnaty, odtworzonej w Petersburgu.

2/11
Król Prus Fryderyk I z dynastii Hohenzollernów miał...
fot. GAlexandrova, CC BY-SA 4.0

Gdzie ukryto bursztynową komnatę?

Król Prus Fryderyk I z dynastii Hohenzollernów miał życzenie, by wszystko w jego salonie było wykonane z bursztynu. Ponieważ bogatemu nikt nie zabroni (zwłaszcza gdy do tego jest królem), mistrzowie jubilerscy z Gdańska przystąpili do pracy i stworzyli unikalne dzieło: elegancką komnatę, w której niemal całe wyposażenie i ozdoby wykonane były z bursztynu.

Król Prus podarował swą niezwykłą komnatę carowi Rosji w 1716 r. Została rozebrana, spakowana do skrzyń i przetransportowana do Rosji, gdzie przez wiele lat zdobiła pałac w Carskim Sile. Dopiero w czasie II wojny światowej Niemcy przetransportowali bursztynową komnatę do Królewca (dziś to Kaliningrad). To ostatnia potwierdzona lokalizacja nietypowego skarbu. Jeszcze w czasie wojny w zamku w Królewcu wybuchł pożar, który strawił piwnice i wszystko, co w nich było. Możliwe, że zniszczona bezpowrotnie została wtedy także bursztynowa komnata.

Poszukiwacze skarbów mają jednak inne zdanie. Sądzą, że skrzynie z wyposażeniem komnaty mogły zostać ukryte w którymś z zamków na terenie dawnych Prus, np. w Bolkowie czy Lidzbarku Warmińskim. Możliwe, że komnata zatonęła wraz ze statkiem Wilhelm Gustloff, który miał ją przetransportować przez Bałtyk. Jeszcze inna wersja opowieści o losach bursztynowej komnaty wskazuje, że skrzynie ze skarbem mogą leżeć we wraku samolotu, który podobno krótko przed końcem wojny spadł do jeziora Resko Przymorskie koło Rogowa.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.


3/11
Opowieść o skarbie ukrytym na terenie pałacu w Roztoce to...
fot. Skiba, CC BY-SA 3.0

Pałac w Roztoce: czy w studni ukryto 28 ton złota?

Opowieść o skarbie ukrytym na terenie pałacu w Roztoce to kolejny wątek wielkiej zagadki: tajemniczych losów złota Wrocławia i dzieł sztuki, ukrywanych przez Niemców przed Armią Czerwoną w czasie zawieruchy II wojny światowej.

Wedle dziennika oficera SS Egona Ollenhauera, pomocnika Guntera Grundmanna, organizującego ukrywanie złota i sztuki, całość skarbów ukrytych przed Rosjanami miała zostać przetransportowana z Wrocławia w 26 ciężarówkach i ukryta w 11 różnych lokalizacjach. Jedną z nich – być może najważniejszą – miał być pałac Hochbergów w Roztoce. Wiadomo na pewno, że tu właśnie ukrywano przez jakiś czas dzieła sztuki i kosztowności z Berlina, Książa i właśnie Wrocławia.

Ollenhauer zapisał w swym dzienniku, że w Roztoce Niemcy ukryli nawet do 28 ton złota, które umieścili jakoby w studni w pałacowym parku. Jak dotąd nie udało się go odnaleźć, a poszukiwania na własną rękę nie są już możliwe. Pałac w Roztoce, choć przez lata stał opuszczony, od niedawna jest restaurowany i udostępniany turystom. Być może o odnalezieniu skarbu w pałacowym parku dowiemy się od jego właścicieli.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

4/11
Kiedy w czasie II wojny światowej Armia Czerwona zbliżała...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Złoto Wrocławia: wszędzie i nigdzie

Kiedy w czasie II wojny światowej Armia Czerwona zbliżała się do Wrocławia, przekształcanego w twierdzę z rozkazami obrony do ostatniego żołnierza, władze miasta postanowiły wywieźć z niego wszystkie kosztowności i dzieła sztuki, a potem ukryć je w okolicznych zamkach, pałacach, wsiach i schronach, tak by nie zostały uszkodzone i tym bardziej nie wpadły w ręce Rosjan.

Zebrano podobno ok. 7 ton złota z depozytów z wrocławskich banków. Ukrywaniem kosztowności miał się zajmować oficer policji Herbert Klose. Niestety, Klose został po wojnie przyłapany na konfabulacji i przekręcaniu zeznań. W efekcie nie wiadomo, gdzie mogły trafić skrzynie ze złotem Wrocławia. Jako możliwe miejsca ich ukrycia wskazywanych jest aż 7 lokalizacji, w tym cztery góry i dwa zamki:

Góra Śnieżka
Ostrzyca Proboszczowicka
Góra Ślęża
Góra Wielisławska
Zamek Grodziec (na zdjęciu)
Twierdza Kłodzko
Cieplice

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.

Polecamy

Memy o finale Pogoń - Wisła. Status gabloty: zakurzona

Memy o finale Pogoń - Wisła. Status gabloty: zakurzona

Kibice Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski. Fantastyczna atmosfera [ZDJĘCIA]

Kibice Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski. Fantastyczna atmosfera [ZDJĘCIA]

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Zobacz również

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Kibice Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski. Fantastyczna atmosfera [ZDJĘCIA]

Kibice Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski. Fantastyczna atmosfera [ZDJĘCIA]