
Prince (wł. Prince Roger Nelson)
7.06.1958 - 21.04.2016
Jeden z najbardziej wszechstronny i płodnych artystów epoki rocka. Multiinstru-mentalista, wokalista, kompozytor, producent. Pierwszy kontrakt nagraniowy podpisał jako 18-latek. Nagrał 39 albumów, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 100 mln egzemplarzy. Siedmiokrotny zdobywca Gram-my, dostał też Oscara za piosenkę do filmu „Purple Rain”. Łączył funk, rocka, R&B, soul, psychodelię, pop z elementami jazzu i hip-hopu.
Miał obsesję na punkcie artystycznej niezależności. Z powodu konfliktu z wytwórnią na kilka lat porzucił swój pseudonim, zastępując go niewymawialnym symbolem graficznym. Ekscentryk łączący obsesyjne zainteresowanie seksem z głęboką religijnością (był świadkiem Jehowy). Zmarł na skutek przedawkowania fentanylu.

Maria Czubaszek
9.08.1939 - 12.05.2016
Popularna pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych. Uwielbiała humor nonsensowny, oparty na luźnej grze skojarzeń.
Od 1976 r. była członkiem redakcji literacko-satyrycznego tygodnika „Szpilki”, dla którego pisała satyryczne felietony. Zebrane w 1980 r., wraz z tekstami dla radia i telewizji, ukazały się w jej pierwszej książce zatytułowanej „Na wyspach Hula-Gula”. Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów jak np. Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Dąbrowski, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox. Była propagatorka palenia papierosów. Jej mężem był znany organista jazzowy, Wojciech Karolak.

Andrzej Kondratiuk
20.07.1936 - 22.06.2016
Reżyser, operator. W latach 60. adaptował dla telewizji opowiadania Jerzego Szaniaw-skiego „Klub profesora Tutki”. Jego filmy telewizyjne „Hy-drozagadka” i „Wniebowzięci” mają rangę dzieł kultowych. W latach 90. osiadł w Gzowie koło Pułtuska. Stworzył tam filmową trylogię: „Cztery pory roku”, „Wrzeciono czasu” i „Słoneczny zegar”.

Włodzimierz Odojewski
14.06.1930 - 20.07.2016
Pisarz, od 1971 r. na emigracji. Najbardziej znany utwór Odojewskie-go: „Zasypie wszystko, zawieje...” (1973), ukazuje losy kuzynów: polskiego dziedzica, który zaciąga się do partyzantki polskiej i młodego dowódcy ukraińskiego oddziału, który zostaje partyzantem, przechodząc przemianę ku lokalnemu patriotyzmowi.