13 z 20
Krzysztof Miller...
fot. Anatol Chomicz

Krzysztof Miller
25.03.1962 - 9.09.2016


Znany polski fotoreporter, a wcześniej, w latach 1976-1986, wielokrotny mistrz Polski seniorów w skokach do wody z trampoliny i wieży. Studiował na warszawskiej AWF.

Od 1988 r. fotograf Centrum Informacji Akademickiej NZS, współpracownik „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych”. Fotografował w 1989 r. obrady Okrągłego Stołu. Od tegoż roku fotoreporter „Gazety Wyborczej”. Autor m.in. fotoreportaży z czechosłowackiej aksamitnej rewolucji, rewolucji w Rumunii, wojen (m.in. w Bośni i Gruzji) oraz cyklu reporterskiego zatytułowanego „Zair”. W 2000 r. był jurorem konkursu fotograficznego World Press Photo.

W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

14 z 20
Andrzej Wajda...
fot. Archiwum

Andrzej Wajda
6.03.1926 - 9.10.2016

Reżyser filmowy i teatralny światowej sławy. Stworzył 40 filmów fabularnych. Laureat m.in. nagrody Oscara (2000 ). W czasie okupacji pracował jako robotnik, magazynier i ślusarz. Po wojnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od r. 1949 w łódzkiej Szkole Filmowej. W latach 50., dzięki filmom „Kanał“ (Srebrna Palma w Cannes), „Popiół i diament“ i „Lotna“, zapewnił sobie wysoką rangę reżyserską. W 1965 adaptował „Popioły“ Stefana Żeromskiego. W latach 70. dokonał serii wybitnych ekranizacji: „Wesela“ Stanisława Wyspiańskiego, „Ziemi obiecanej“ Władysława Reymonta oraz „Brzeziny“ i „Panien z Wilka“ Jarosława Iwaszkiewicza. W 1977 jego „Człowiek z marmuru“ przeciął tabu mówienia o stalinizmie, w 1981 „Człowiek z żelaza“ (Złota Palma w Cannes) otwierał epokę Solidarności. Słynął z umiejętności odkrywania talentów aktorskich (Zbigniew Cybulski, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski).

W Teatrze Wybrzeże wystawił „Kapelusz pełen deszczu“ M. Gazzo (1959) i „Hamleta“ Szekspira (1960). Był artystą nieprzejednanym w obronie wolności twórczej. Bilansując niedawno swoje niezrealizowane projekty, stwierdził, że na trzy, cztery scenariusze udało mu się sfinalizować jeden.

15 z 20
Leonard Cohen...
fot. Wikipedia

Leonard Cohen
21.09.1934 - 7.11.2016


Legendarny piosenkarz i autor, miesiąc przed śmiercią wydał swój ostatni album „You Want It Darker”.

Urodził się w 1934 roku w Kanadzie jako Leonard Norman Cohen, w średniozamożnej żydowskiej rodzinie. Jeszcze w czasie studiów zdobył prestiżową nagrodę literacką McNaughton Prize. W maju 1956 roku wydał swój pierwszy tom poezji Let Us Compare Mythologies. Na przestrzeni następnych lat pisał i publikował poezję oraz wydał dwie powieści: The Favorite Game 1963 oraz Beautiful Losers w 1966.

Przypadkową sławę przyniosła mu piosenka Suzanne, którą nagrała folkowa piosenkarka Judy Collins. Utwór ten stał się radiowym przebojem roku 1965. Judy Collins wprowadziła Cohena w środowisko muzyki folk.

Pierwszy publiczny występ Leonarda Cohena jako piosenkarza miał miejsce 30 kwietnia 1967 roku w Nowym Jorku. Wydany w tym samym roku album "Songs of Leonard Cohen" zawiera takie przeboje artysty jak: "Suzanne", "Sisters of Mercy", "So Long, Marianne". Album odniósł wielki sukces.

Przełomowym albumem Cohena był "Death of a Ladies' Man" wydany w 1977 i wyprodukowany przez Phila Spectora.

Artysta nagrał 14 płyt. Jest autorem takich przebojów, jak "Hallelujah”, „Dance me to the end of love”, „Famous Blue Raincoat”, "I'm Your Man", "Tower of Song". Wielokrotnie występował w Polsce.

16 z 20
Bohdan Smoleń...
fot. Andrzej Szozda

Bohdan Smoleń
9 czerwca 1947 - 15 grudnia 2016

Bohdan Smoleń nie żyje. Aktor i satyryk był związany niegdyś z Krakowem, a od drugiej połowy lat 70. - z Poznaniem. Razem z Zenonem Laskowikiem stworzył niezapomniany duet w kabarecie Tey. Smoleń był także filantropem - założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program „Ludzie listy piszą” w TVP Polonia. Nagrał także "Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki" zbiór przerobionych satyrycznie bajek.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

TOP 11 złoczyńców Marvela w spódnicy. Zabójczo piękne i niebezpieczne

TOP 11 złoczyńców Marvela w spódnicy. Zabójczo piękne i niebezpieczne

Są już pierwsze tegoroczne oscypki! Sezon ruszył. Wiemy, jakie będą ceny!

Są już pierwsze tegoroczne oscypki! Sezon ruszył. Wiemy, jakie będą ceny!

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem w Gnieźnie. Trwają ważne obchody

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem w Gnieźnie. Trwają ważne obchody

Zobacz również

Planujesz prace w ogrodzie? Zobacz, co radzi kalendarz księżycowy na maj 2025

Planujesz prace w ogrodzie? Zobacz, co radzi kalendarz księżycowy na maj 2025

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem w Gnieźnie. Trwają ważne obchody

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem w Gnieźnie. Trwają ważne obchody