
Nie usuwaj barszczu Sosnowskiego samodzielnie
Lasy Państwowe każdego roku apelują, by stanowisk barszczu nie próbować likwidować samodzielnie. Jest to niebezpieczne, a dodatkowo zdarzają się pomyłki z rodzimymi, niegroźnymi gatunkami dużych roślin baldaszkowatych — szczególnie dotyczy to dzięgieli i arcydzięgieli.

Gdzie spotkamy barszcz Sosnowskiego?
Obszarami występowania barszczu Sosnowskiego są głównie łąki, pola uprawne, pobocza dróg, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, czasem w ogrodach, parkach oraz lasach.

Barszcz Sosnowskiego - jak rozpoznać?
Jest często mylony z koprem lub arcydzięglem. Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się białymi baldaszkowatymi kwiatostanami oraz wielkimi liśćmi. Roślina osiąga wysokość do 3-5 m, łodyga ma nawet około 12 cm średnicy, szerokość rozety liściowej wynosi do 2m.
Warto zwrócić uwagę, że na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski, które produkują toksyczną substancję

Czym grozi spotkanie z barszczem Sosnowskiego?
Spotkanie z tą groźną rośliną skutkuje oparzeniami. Poza tym związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.