
Ile można jeździć w strefie zamieszkania?
Prędkość pojazdów w strefach jest ograniczona do 20 km/h, a progi zwalniające nie muszą być oznaczane znakami pionowymi.

Strefa zamieszkania - piesi mają pierwszeństwo
W obszarze objętym strefą zamieszkania piesi mają pierwszeństwo. Mają prawo poruszać się całą szerokością drogi, nie muszą korzystać z chodnika, a dzieci do lat 7 nie muszą przebywać pod opieką osoby starszej.
- Poza strefą zamieszkania dzieci mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. W strefie zamieszkania nie trzeba budować chodników, przejść dla pieszych, progów zwalniających ani innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Włączanie do ruchu
Wjazd do strefy oznaczony jest znakiem D-40 (strefa zamieszkania). Kierowca, który opuszcza strefę, włącza się do ruchu. To oznacza, że musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego. Koniec strefy zamieszkania sygnalizowany jest znakiem D-41.

Parkowanie w wyznaczonych miejscach
W strefach zamieszkania postój pojazdów dozwolony jest jedynie w miejscach wyznaczonych. Za pozostawienie samochodu w innym miejscu kierującemu grozi mandat w wysokości 100 zł oraz jeden punkt karny.