
Podczas gdy w Polsce tradycyjne chaty kryto strzechą, na północy Europy i nie tylko pozwalano domom porastać trawą. Nie chodziło jednak tylko o wygląd – dachy te mają specjalne właściwości, które czynią je szczególnie odpornymi na surowy klimat. Przejdź do kolejnych slajdów i zobacz, jak się prezentują.

Muzeum Skogar, Islandia
Typowy przykład budownictwa łączącego architekturę z naturą można oglądać w islandzkim Muzeum Skogar. Poza licznymi eksponatami obrazującymi historię rzemiosła na tych ziemiach, można tu podziwiać także rekonstrukcje tradycyjnych budowli. Dzięki temu odwiedzający mogą przekonać się naocznie, jak żyli ludzie w dawnych wiekach.
Niewielkie Wyspy Owcze leżą pomiędzy Norwegią a Islandią. Deszczowy klimat sprawił, że odporne na wilgoć dachy kryte darnią okazały się dla tutejszych mieszkańców strzałem w dziesiątkę.
Ludzkie domy w cieniu natury – Wyspy Owcze, Dania
Dachy kryte ziemią (darnią) powstały z przyczyn praktycznych. W dawnych czasach domy budowano z tego, co było łatwo dostępne, a zarazem odporne na warunki atmosferyczne. Tradycyjne budynki z zielonymi dachami budowano z drewna lub kamienia, a następnie kryto nieprzemakalną korą brzozową. Żeby kora trzymała się ściśle dachu, pokrywano ją darnią.