
Bóbr często postrzegany jest jako szkodnik, przez szkody, które może spowodować. Okazuje się jednak, że jednocześnie może być klimatycznych bohaterem, bo pomaga m.in. ochładzać powietrze czy zapobiegać pożarom.

Bob budowniczy
Zdolności inżynieryjno-melioracyjne bobrów przypominają wiele ludzkich zawodów. Bóbr to jednocześnie drwal, inspektor, architekt, kamieniarz i hydrotechnik. Poprzez budowanie tam, żeremi i kanałów tworzy coś w rodzaju samo utrzymujących się "gospodarstw". Bóbr jest jednym z niewielu gatunków zwierząt, które potrafią przystosowywać środowisko do własnych potrzeb - podają Lasy Państwowe.

O mały włos!
W XIX wieku bobry były bardzo bliskie wyginięcia. W tamtych czasach polowanie na bobry było bardzo popularną rozrywką arystokracji. Kiedy w końcu postanowiono ochronić ten gatunek, na całym świecie żyło tylko 1200 osobników - dodaje portal Podróż Trwa.

Jedzonka nie może zabraknąć
Bobry nie zapadają w sen zimowy. Od jesieni zapasy żeru na zimę magazynują pod powierzchnią wody. Zimna woda działa jak chłodziarka, dzięki czemu przez całą zimę mają dostęp do świeżego pokarmu. Spiżarnie takie zakładane są w pobliżu wyjścia z żeremia lub nory - czytamy na portalu Woda, Las i Natura.