
Reuben Mattus
Dziś lody sygnowane marką Häagen-Dazs sprzedawane są w ponad 70 krajach na całym świecie, choć mało kto wie, że wymyślił je żydowski emigrant z Polski, znany później jako Reuben Mattus. Stało się to w latach 20. w nowojorskiej lodziarni, gdzie znalazł zatrudnienie po przybyciu do Nowego Świata. Nowością lodowego smakołyku było używanie jedynie naturalnych składników i świeżych owoców. Od 1961 r. firma rozpoczęła ekspansję w całych Stanach i na świecie. Od lat 80. firma Häagen-Dazs weszła w skład koncernu Pillsbury.

Antoni Norbert Patek
Polski zegarmistrz z Piasków Luterskich, pionier przemysłowej produkcji zegarków, założyciel słynnej firmy Patek Philippe & Co., pierwszej produkującej masowo zegarki kieszonkowe. Współwłaściciele wyznaczyli sobie za cel produkcję zegarków pięknych i najlepszych na świecie - w roku 1851, na Wystawie Światowej w Londynie, ich zegarek zakupiła królowa Wiktoria, a firma otrzymała złoty medal. Antoni Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi - wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego i do końca swoich dni pozostał działaczem katolickim. Zmarł w 1877 r. w Genewie.

Helena Rubinstein
Rodem z Krakowa, twórczyni kosmetycznego imperium Helena Rubinstein Inc. Urodziła się w żydowskiej rodzinie na krakowskim Kazimierzu w 1870 r., zmarła w Nowym Jorku 95 lat później. Plotka mówi, że karierę zaczęła od własnoręcznego wyrabiania kremu Valaze, sporządzonego wcześniej przez węgierskiego chemika dr. Jacoba Lykusky'ego. W 1950 r. jej koncern liczył 154 fabryki i 32 instytuty na całym świecie. Helena Rubinstein uważana jest za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata. Mierzyła jedynie 147 cm wzrostu.

Karol Schayer
Polski architekt ze Lwowa (1900-1971). W 1939 walczył z Niemcami, a potem zmuszony do ucieczki, dotarł w grudniu 1940 r. do Palestyny. W 1946 r. zamieszkał w Bejrucie w Libanie, gdzie utworzył własną spółkę, z którą zaprojektował w latach 50. i 60. wiele budynków w stylu modernistycznym w Bejrucie, Trypolisie, Saidzie. Współpracował tam m.in. z takimi architektami jak Bahij Khoury Makdisi i Wassek Adib. Kazał się pochować na polskim cmentarzu w Bejrucie.