Konklawe, to wymagająca logistyka. Jak dochować tajemnicy?

Wojciech Rogacin
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
7 maja w Watykanie odbędzie się pierwsze konklawe, podczas którego kardynałowie będą wybierać nowego papieża. Nie tylko oni są zobowiązani do zachowania sekretu. Dochować tajemnicy musi więcej osób.

Konklawe to bardzo wymagająca logistyka

O godzinie 16:30 oczy świata będą zwrócona na Watykan. To właśnie dziś, 7 maja obędzie się pierwsze głosowanie. Konklawe kardynałów to również wielka operacja mająca zapewnić tajemnicę przebiegu wyboru papieża. Do zachowania sekretu zobowiązują się nie tylko kardynałowie, ale też tzw. konklawiści, czyli wszystkie osoby działające przy konklawe, ale niebędące elektorami.

Kardynałowie na czas konklawe mają do swojej dyspozycji pokoje, przydzielone każdemu w drodze losowania, w Domu św. Marty oraz w tzw. Starym Domu św. Marty.

W 1978 roku, kiedy doszło do dwóch konklawe , hierarchowie musieli tłoczyć się w Pałacu Apostolskim. Organizowano im tam tymczasowe, skromne pomieszczenia.

Kardynał Re wspomniał o tym w homilii. Wiemy, o jakiego papieża się modlono

Od momentu rozpoczęcia konklawe aż do wyboru nowego papieża Dom Świętej Marty, Kaplica Sykstyńska oraz wszystkie miejsca przeznaczone na liturgie i modlitwy mają być zamknięte dla osób nieupoważnionych. Za zamknięcie tych miejsc, a także ograniczenie poruszania się innym osobom po Watykanie, odpowiedzialny jest Kardynał Kamerling.

6 maja wieczorem zapieczętowano i zapieczętowano wejścia do Pałacu Apostolskiego, aby postronne osoby nie mogły się spotkać z kardynałami. Na pieczęci widnieje napis" konklawe" i "2025".

Dochować tajemnicy muszą nie tylko kardynałowie

Aby zapewnić tajemnicę konklawe kardynałowie elektorzy od rozpoczęcia elekcji mają zakaz utrzymywania korespondencji pisemnej, telefonicznej lub za pomocą mediów społecznościowych.  Oznacza to, że nie mogą mieć ze sobą żadnych środków umożliwiających komunikację lub kontakt ze światem zewnętrznym.

Na terenie Watykanu zostaną również na czas konklawe wyłączone wszystkie nadajniki telefonii komórkowej. Osoby obecne w Watykanie z racji pracy związanej z konklawe nie mogą rozmawiać z kardynałami.

Nie tylko kardynałowie muszą dochować tajemnicy konklawe. 5 maja spowiednicy, członkowie służb i personelu, który będzie miał dostęp do kardynałów w trakcie konklawe, złożyli przysięgę zobowiązującą ich pod karą ekskomuniki do zachowania tajemnicy. Od tej kary może uwolnić jedynie Stolica Apostolska. Obowiązek zachowania tajemnicy jest wieczysty. Wyłącznie nowy papież lub jego następcy mogą zwolnić z tego obowiązku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Konklawe papieskie: Ściśle tajna Kaplica Sykstyńska

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl