Chcemy jeździć na światłach

AT
Ponad dwie trzecie ankietowanych jest zdania, że używanie świateł przez cały rok zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany
Ponad dwie trzecie ankietowanych jest zdania, że używanie świateł przez cały rok zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany POLSKA
Sześciu na dziesięciu Polaków uznaje konieczność jazdy samochodem z włączonymi światłami przez cały rok. Przeciwko jest 35 proc. kierowców.

Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że częściej zwolennikami całorocznego używania świateł są kierowcy jeżdżący autem codziennie lub prawie codziennie (64 proc.), a także osoby, które w ogóle nie prowadzą samochodu (65 proc.).

Najmniej przekonani do takiego rozwiązania są z kolei kierowcy siadający za kółkiem relatywnie rzadziej (kilka razy w miesiącu). W tej grupie niespełna połowa (49 proc.) uznaje konieczność jeżdżenia na światłach przez cały rok.

Ponad dwie trzecie ankietowanych jest zdania, że używanie świateł przez cały rok zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany.

- Wyniki badania potwierdzają pozytywne nastawienie Polaków do obowiązku jazdy samochodem z włączonymi światłami w ciągu dnia przez cały rok. Tym samym bezprzedmiotowa staje się, jeszcze niedawno bardzo gorąca, dyskusja polityków na temat słuszności wprowadzonej kiedyś zasady postępowania uczestników ruchu drogowego.

Polacy w większości są przekonani o tym, że włączanie świateł mijania jest konieczne, gdyż ma znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach - mówi Magdalena Sawińska z TNS OBOP.

Od 16 października 2009 r. wszystkie nowe samochody osobowe sprzedawane w Unii Europejskiej będą standardowo wyposażane w światła do jazdy dziennej.

Wróć na i.pl Portal i.pl