
Co wiesz o językach miłości?
Gary Chapman, amerykański psycholog nazywa ją „językami miłości”. To takie uniwersalne kody, dzięki którym ludzie poznają, że ktoś ich kocha i sami też potrafią miłość okazać. Są proste. Pierwszy język to słowo - chcemy słyszeć słowa, które potwierdzą, że jesteśmy dla innych wyjątkowi. Ważne słowa z tej dziedziny to oczywiście „kocham cię”. Drugi to przysługi i oddanie, np. podanie herbaty w ukochanym kubku. Wspólnie spędzony czas to trzeci język miłości. W trakcie jesteśmy w stu procentach skoncentrowani na drugiej osobie. To może być rozmowa, ale już wspólne zakupy niekoniecznie. Czwarty język to prezenty, a piąty dotyk, czyli przytulanie, pocałunki, masaże, a w partnerskim związku zbliżenia.
Po więcej informacji sięgnij do zdjęcia poniżej

Czy sztuczna inteligencja gotowa już jest na randki?
Algorytmy razem ze smartfonami wchodzą do naszych sypialń. O miłości w czasach algorytmów i robotów można posłuchać w podcaście Techspresso.Cafe. Gosia Fraser opowiada m.in. o młodych Chinkach, które chwalą sobie wirtualnych mężczyzn, bo zawsze się zgadzają, wiedzą co powiedzieć, nie oponują, są spolegliwi.
Czy o to chodzi w miłości i związku? Na to pytanie już każdy musi sobie odpowiedzieć sam. A podcast polecam. Jego autorka poleca z kolei książkę Ewy Stusińskiej „Deus Sex Machina”, zgłębiającą intymną historię mężczyzny, który w poszukiwaniu bliskości i miłości zwrócił się do świata sztucznej inteligencji.
Po więcej informacji sięgnij do zdjęcia poniżej

Trendy randkowe: o czym warto wiedzieć?
Pojawiły się jednak na horyzoncie nowe trendy w randkowaniu i miłości, na które możecie trafić. Micro-mance to budowanie małej wspólnoty. Współczesne romanse, które skupiają się na drobnych gestach, takich jak wysyłanie memów, tworzenie wspólnych playlist czy dzielenie się wewnętrznymi żartami. Ciekawie dla starszych pokoleń wygląda future-proofing. Coraz częściej już na wczesnym etapie relacji poruszane są tematy dotyczące przyszłości i oczekiwań wobec związku, aby upewnić się, że partnerzy dążą do wspólnych celów i mają te same priorytety. Jeszcze niedawno zbyt wczesne odkrywanie kart było dla tej mniej zaangażowanej strony sygnałem do ucieczki, ale młodsze pokolenia mają szansę to zmienić.
Więcej o tym znajdziesz w tekście

Dlaczego miłość odurza?
Miłość to efekt koktajlu substancji chemicznych, a mózg zakochanego człowieka zalewany jest hormonami i neuroprzekaźnikami. W naszych organizmach buzują potężne substancje chemiczne odpowiedzialne za miłość. Wśród substancji kluczowych dla tego procesu są dopamina, serotonina, adrenalina oraz fenyloetyloamina. Ta ostatnia właśnie jest odpowiedzialna za pierwsze porywy serca, działając na nasz mózg jak narkotyk amfetamina, do którego jest zresztą uderzająco podobna.
Kolejna odsłona pytań i odpowiedzi na kolejnej stronie