
Jak się czule witają lub okazują miłość w innych krajach, a czego lepiej nie robić?
W Hiszpanii przywitanie to energiczne buziaki w prawy i lewy policzek, w Brazylii też, chociaż liczba pocałunków bywa różna w zależności od regionu. W Belgii wysyła się buziaki w powietrzu, Duńczycy podobno preferują krótkie przytulenie, w Wielkiej Brytanii zaś używane jest skinienie głową. Francuzi są znani z romantyzmu i namiętnych pocałunków. „French kiss” to międzynarodowy symbol namiętności, a publiczne okazywanie uczuć, jak trzymanie się za ręce i pocałunki, jest powszechne.
Włosi wyrażają miłość głośno i emocjonalnie - zarówno w rodzinie, jak i w związkach. Bardzo popularne są czułe przezwiska, np. „amore mio” (moja miłości). W Azji publiczne okazywanie sobie uczuć nie jest w dobrym tonie. Co innego jednak Japończycy, a co innego japońskie nastolatki. One robią coś, czego byśmy nie polecili.
Przejdź do zdjęcia poniżej

Jak zakochują się nastolatki?
Nastoletnia miłość nigdy nie była łatwa, jak całe dojrzewanie, a współczesnym nastolatkom media społecznościowe życia z pewnością nie ułatwiają. Ich uczucia są intensywne, w dodatku mogą pojawić się wcześnie, u dziewcząt około 11. roku życia, nieco później u chłopców. Za skoki nastrojów i zbyt gwałtowne reakcje odpowiada mieszanka hormonów, która jest tak duża niczym wysoka dawka heroiny. Stąd zmienne nastroje i skłonność do popadania w przesadę. Chwile euforii mogą szybko ustąpić miejsca bólowi rozstania, smutkowi i cierpieniu. W takich momentach rodzic czy opiekun nie powinien bagatelizować jego uczuć albo co gorsza ich lekceważyć lub ośmieszać. Czasem najlepszym wsparciem jest po prostu obecność, bez naciskania na rozmowę. Jeśli jednak cierpienie przedłuża się i zaczyna wpływać na codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z psychologiem.
Przejdź do zdjęcia poniżej

Jak miłość działa na ludzi starszych?
Stan zakochania nie dotyczy jedynie młodych, zdarza się też miłość w starszym wieku. Badania pokazują, że zarówno u nastolatków, jak i seniorów w stanie zakochania wydzielają się dobroczynne substancje biochemiczne, takie jak serotonina, dopamina i oksytocyna. Te neuroprzekaźniki wpływają na nastrój, motywację oraz ogólne samopoczucie, poprawiając zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Tyle że u starszych może to wyraźniej ożywić ciało i umysł.
Przejdź do zdjęcia poniżej

Co warto wiedzieć o miłości?
Próbowaliście kiedyś opowiedzieć o miłości nie ocierając się o banał? To potrafią tylko najlepsi. Co innego teoria. Przybliżamy, co wiadomo było o miłości w starożytnej Grecji, a na jakie zjawiska trafiają dzisiejsi poszukiwacze swojego człowieka do pary. I nie tylko człowieka...
Zapraszamy do tekstu