
Czy nasz strach przed wilkami jest związany z tym, że straszy się nas nim już od dziecka? Na to pytanie odpowiada dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nie dokarmiaj wilków
Wilki zmuszają stada zwierząt kopytnych do migracji. Dodatkowo eliminują słabsze osobniki, co wzmacnia zdrowie całego stada i zapobiega rozprzestrzenianiu chorób. Wbrew pozorom tylko 1 na 10 polowań wilka kończy się sukcesem, co sporo mówi o jego dużej cierpliwości i wytrwałości. Są bardzo samodzielnymi zwierzętami i nie potrzebują być dokarmiane przez człowieka - podaje WWF Polska.

Czym najchętniej zajada się wilk?
Wataha wilków to świetnie zorganizowana drużyna, stworzona do polowania. Głównym składnikiem diety tych zwierząt są jelenie i sarny, rzadziej dziki. Nie pogardzą również zwierzętami gospodarskimi, spędzając tym samym sen z powiek hodowcom - tłumaczą Lasy Państwowe.

Kiedy łatwiej trafić na wilka?
Wilka spotkamy częściej zimą. Dlaczego? odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim na drzewach nie ma liści, dzięki czemu w lesie widzimy na większą odległość. Poza tym śnieg również sprawia, że wilki się lepiej widoczne. Właśnie dlatego to zimą pojawia się więcej doniesień o wilkach.