
Diakon stały to nowość w łódzkim kościele. Powołanie Ośrodka Formacji Diakonów Stałych to efekt dekretu abp Grzegorza Rysia z 2019 r. Okres formacji diakonów to właśnie trzy lata, o ile nie ukończyło się studiów teologicznych. Diakon stały ma prawo do odprawiania nabożeństwa, udzielania ślubów, chrztów, komunii czy prowadzenia uroczystości pogrzebowych, a także czytania Ewangelii podczas mszy, a nawet wygłaszać kazania. Nie mogą natomiast odprawiać mszy św., spowiadać i udzielać sakramentu namaszczania chorych, powinni za to zajmować się działalnością charytatywną
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>

Diakon, który jednak zobowiąże się do celibatu, powinien mieć co najmniej 25 lat, żonaci mężczyźni chcący zostać diakonami, nie mogą mieć mniej, niż 35 lat, muszą natomiast mieć zgodę żony. Inne warunki to bycie zdrowym fizycznie i psychicznie, odznaczanie się głęboką religijnością, być otwartym i mieć zdolność do łatwego nawiązywania kontaktów.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>

W bazylice archidiecezjalnej wyświęcono diakonów związanych z parafiami m.in. z Łodzi, Pabianic, Mileszek czy Rąbienia. Na świecie, w 130 krajach jest ich ponad 50 tys., w Polsce, wraz z najświeższymi, wyświęconymi w Łodzi, łącznie 63. W sobotę święcenia diakonatu przyjął także jeden kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>

Diakon stały ma prawo do odprawiania nabożeństwa, udzielania ślubów, chrztów i komunii mimo, że jest ojcem czy mężem. W sobotę (28 maja) w Archikatedrze wyświęcono szesnastu diakonów, co jest wydarzeniem jak dotąd bez precedensu w historii łódzkiego kościoła.