Powódź w Nowej Południowej Walii w Australii. Dwie ofiary śmiertelne, kilka osób uznano za zaginione

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Powódź w Australii
Powódź w Australii PAP/EPA.
Nowa Południowa Walia, najludniejszy stan Australii, zmaga się z intensywnymi opadami deszczu, które wywołały powodzie. W ich wyniku których zginęły co najmniej dwie osoby. Na skutek powodzi całe miasta są odcięte od świata. Meteorolodzy przewidują dalsze opady.

Spis treści

Dwie ofiary śmiertelne powodzi w Nowej Południowej Walii

Policja znalazła ciała dwóch ofiar w regionie Mid North Coast, około 400 km na północny wschód od Sydney. Trzy osoby uznaje się za zaginione.

W niektórych miejscach Nowej Południowej Walii w ciągu zaledwie trzech dni wystąpiła ponad połowa rocznych opadów. Lokalne władze prowadzą szeroko zakrojone akcje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem śmigłowców, łodzi i dronów. Wielu mieszkańców ratowało się przed wzbierającą wodą, wchodząc na dachy domów.

Szkoły zamknięte, gospodarstwa domowe bez prądu

Premier stanu Chris Minns nazwał sytuację „katastrofalną klęską żywiołową”. W czwartek zamknięto ponad 100 szkół, a tysiące gospodarstw domowych pozostały bez prądu.

Rządowe biuro meteorologiczne potwierdziło, że w niektórych miejscach w ciągu zaledwie trzech dni spadła ponad połowa rocznych opadów.

„Muszę również powiedzieć, że przygotowujemy się na więcej złych wiadomości w ciągu najbliższych 24 godzin” – oświadczył.

Rzeka Manning osiągnęła w miejscowości Taree poziom najwyższy od 100 lat. Ekipy ratunkowe mają trudności z dotarciem do poszkodowanych, mimo to udało się ewakuować 22 osoby helikopterem.

Meteorolodzy prognozują dalsze opady deszczu

Meteorolodzy prognozują dalsze opady do 200 mm do piątku, a następnie poprawę pogody. Mimo to minister ds. zarządzania kryzysowego Kristy Mcbain ostrzegła, że „najgorsze jeszcze przed nami”.

Agencja AFP podkreśla, że według Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w 2024 roku odnotowano najwyższą w historii prowadzonych obserwacji średnią temperaturę powierzchni morza w całym kraju. Cieplejsze wody powodują, że do atmosfery dostaje się więcej wilgoci, co prowadzi do bardziej intensywnych opadów deszczu.

Globalne ocieplenie, spowodowane głównie wykorzystaniem ropy naftowej, węgla i gazu, zwiększa gwałtowność i częstotliwość występowania klęsk żywiołowych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

TOP 9 najlepszych gier o czołgach. Od symulatora po szaloną rozwałkę

TOP 9 najlepszych gier o czołgach. Od symulatora po szaloną rozwałkę

Czarny czwartek polskich tenisistek w Paryżu i Strasbourgu [WIDEO]

Czarny czwartek polskich tenisistek w Paryżu i Strasbourgu [WIDEO]

Wróć na i.pl Portal i.pl