
Uprawnienia do leczenia poza kolejnością. Kto wejdzie bez kolejki do szpitala i poradni specjalistycznej, a kto do apteki i na rehabilitację? Przejdź do następnego zdjęcia.

Do lekarza bez kolejki: Niepełnosprawni
Od 1 lipca 2018 roku osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły skorzystać poza kolejnością z leczenia w poradniach specjalistycznych, szpitalach, usług farmaceutycznych w aptekach oraz rehabilitacji leczniczej.
Osoba niepełnosprawna musi pamiętać o okazaniu dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie, czyli orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Informacje o uprawnieniach dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności pod nr NFZ w Łodzi:
- 801 002 275 - dla numerów stacjonarnych
- (42) 299 92 75 oraz (42) 275 41 21
Zmianą jest także, że osoby ze znaczną niepełnosprawnością nie muszą mieć skierowania, by dostać się do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Nadal jednak muszą posiadać skierowanie na rehabilitację, ale w kolejce czekać nie muszą.

Do lekarza bez kolejki: Dawcy przeszczepów i czekający na przeszczep
Osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.
Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Do lekarza bez kolejki: Dzieci
Do lekarza poza kolejnością, podobnie jak w aptece, mogą wejść dzieci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Warunkiem wizyty bez kolejki jest okazanie w rejestracji zaświadczenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź specjalisty neonatologa lub pediatry.