1/6
Od listopada dyżury w aptekach są pełnione przez 4 godziny w...
fot. prostooleh / Freepik

Zmienione dyżury w aptekach

Od listopada dyżury w aptekach są pełnione przez 4 godziny w niedziele i święta, a także 2 godziny w porze nocnej.

2/6
W nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która weszła w...
fot. freepik

Usługi sąsiedzkie od listopada

W nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która weszła w życie 1 listopada br., znajdziemy pojęcie usługi sąsiedzkiej. Chodzi przede wszystkim o pomoc seniorom, świadczoną w formie:

- zaspokajania kontaktu z otoczeniem,
- opieki higieniczno-pielęgnacyjnej,
- pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

- Od 1 listopada samorządy mogą uruchomić usługi sąsiedzkie w swojej gminie. Na nich będzie spoczywała realizacja tego działania. Samorządy będą podejmowały decyzje o tym, jak usługi sąsiedzkie świadczyć. To mają być proste czynności, jak posprzątanie mieszkania, zrobienie zakupów, czy zwykłe dotrzymanie towarzystwa. To nie będzie specjalistyczna opieka, tylko pomoc, którą może wykonać każdy - mówił PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Usługi sąsiedzkie zostały stworzone z myślą o osobach samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych okoliczności, wymagają wsparcia. Zgodnie z prawem osoba samotna to taka, która prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, nie jest w związku małżeńskim, a także nie posiada wstępnych ani zstępnych (np. rodziców, wnuków, dziadków, dzieci).

Pomoc sąsiedzką będzie mogła świadczyć każda pełnoletnia osoba, która zamieszkuje w okolicy, nie jest rodziną wspieranej osoby, ukończyła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy (jeśli warunek nie zostanie spełniony, kurs zapewni samorząd) oraz została zaakceptowana przez gminę.

Wysokość wynagrodzenia dla opiekuna będzie ustalana przez gminę. Każdy samorząd zadecyduje także czy pomoc będzie rozliczana godzinowo, czy ryczałtowo.

3/6
Kolejnym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o seniorach czy...
fot. Piotr Lampkowski / Polska Press

Krótkoterminowy pobyt w DPS

Kolejnym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o seniorach czy niepełnosprawnych będzie usługa opieki krótkoterminowej w domach opieki społecznej (DPS). Nową możliwość odciąży bliskich czy opiekunów osób zależnych, w sytuacjach, gdy np. będą oni chorzy lub niedostępni.

Wniosek o przyznanie wsparcia krótkoterminowego złożymy w ośrodku pomocy społecznej. Następnie decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor placówki, po konsultacji z DPS-em. Po uzyskaniu pozytywnego werdyktu, określone zostaną zakres i wymiar usług, cena, a także okres, na jaki udzielono opieki.

Usługa będzie świadczona w formie dziennej lub całodobowej. W pierwszym przypadku pobyt może być udzielony na co najmniej 4 godziny oraz nie więcej niż 12 godzin dziennie przez 30 dni w roku. Z kolei pobyt całodobowy będzie przyznawany na okres do 30 dni, jednak z możliwością przedłużenia o drugie tyle w szczególnych przypadkach.

4/6
Nowe przepisy zastępują również tzw. mieszkania chronione...
fot. katemangostar/ Freepik

Mieszkania treningowe oraz wspomagane

Nowe przepisy zastępują również tzw. mieszkania chronione dwoma innymi formami wsparcia, czyli „mieszkaniami treningowymi i wspomaganymi”. To specjalne rozwiązania stworzone z myślą o osobach pełnoletnich, które z powodu wieku, trudnej sytuacji życiowej, choroby albo niepełnosprawności potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu, ale nie wymagają opieki całodobowej.

Wspomniane mieszkania zostaną udostępnione między innymi:
- osobom bezdomnym,
- osobom z chorobami psychicznymi,
- cudzoziemcom ze statusem uchodźcy,
- osobom opuszczającym zakład poprawczy, rodzinę zastępczą, schronisko dla nieletnich czy młodzieżowy ośrodek wychowawczy.

Celem mieszkania treningowego będzie zapewnienie bytu, edukacji oraz pracy socjalnej. Podobną rolę odgrywa mieszkanie wspomagane, choć będzie ono skierowane głównie do osób przewlekle chorych, starszych oraz niepełnosprawnych.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.

Polecamy

Jak rolnicy dostali się do Sejmu? Nie mieli z tym najmniejszego problemu

Jak rolnicy dostali się do Sejmu? Nie mieli z tym najmniejszego problemu

Rolnicy okupują Sejm. Chcą spotkania z Tuskiem. Mamy komentarz wiceministra rolnictwa

AKTUALIZACJA
Rolnicy okupują Sejm. Chcą spotkania z Tuskiem. Mamy komentarz wiceministra rolnictwa

Matura z angielskiego 9 maja 2024: arkusz CKE i odpowiedzi

Matura z angielskiego 9 maja 2024: arkusz CKE i odpowiedzi

Zobacz również

Minister rolnictwa: Postulaty protestujących w Sejmie w dużej mierze nieaktualne

Minister rolnictwa: Postulaty protestujących w Sejmie w dużej mierze nieaktualne

Rekonstrukcja rządu. Oto następcy odchodzących ministrów

TYLKO U NAS
Rekonstrukcja rządu. Oto następcy odchodzących ministrów