
Najkrócej rzecz ujmując dyrektor sportowy to osoba odpowiedzielna za kadrę i wizję drużyny. To właśnie dyrektor sportowy kreuje i nadzoruje politykę personalną. To on, w porozumieniu z prezesem, trenerem czy wreszcie działem skautingu, dokonuje transferów, negocjuje warunki kontraktów, pomaga przy wyborze nowego trenera.
Zgadniecie ilu jest dyrektorów sportowych w klubach PKO Ekstraklasy? Odpowiadamy: dziewięciu. W pozostałych klubach albo takiej osoby po prostu nie ma, albo jak w przypadku Cracovii to trener z funkcją wiceprezesa odpowiada w głównej mierze za tę działalność.
Poznajcie istniejących dyrektorów sportowych: ich staż i dokonania.
Brak dyrektora sportowego:
Cracovia
Jagiellonia Białystok
Lechia Gdańsk
Podbeskidzie Bielsko-Biała
Stal Mielec
Zagłębie Lubin
Wisła Kraków

Paweł Magdoń, Wisła Płock
41 lat, były piłkarz m.in. Wisły Płock i Pogoni Szczecin.
Pracę zaczął 1 grudnia, zastępując na stanowisku Marka Jóźwiaka
wcześniej Lechia Tomaszów Mazowiecki (wiceprezes, dyrektor sportowy). Przedtem współpracował z Wisłą Płock w charakterze skauta
Staż w klubie: od 1 grudnia 2020
Ostatnie dokonania: - - - - -

Robert Graf, Warta Poznań
40 lat, nigdy nie grał zawodowo w piłkę.
Pracę zaczął 7 czerwca 2019 roku, zastępując Dawida Frąckowiaka. Wcześniej dyrektor sportowy Olimpii Grudziądz, Dolnośląski ZPN, trener sekcji juniorskich Śląska Wrocław. Niedawno przedłużył kontrakt do czerwca 2022 roku.
Staż w klubie: od czerwca 2019
Ostatnie dokonania: zbudowanie kadry na ekstraklasę (przedłużone kontrakty z autorami awansu, ściągnięcie Kuzimskiego, Czyżyckiego czy Spychały).

Bogdan Wilk, Piast Gliwice
54 lata, przedtem w klubie był asystentem trenera, skautem, a przez chwilę nawet tymczasowym trenerem.
Pracę rozpoczął 5 czerwca 2018, zastępując na stanowisku Jacka Bednarza.
Staż: od 5 czerwca 2018
Ostatnie dokonania: zbudowanie kadry, która zdobyła mistrzostwo i brązowy medal, a także zagrała w el. europejskich pucharów