
Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkole
W szkołach ponadpodstawowych 1 września 2023 roku pojawił się nowy przedmiot: biznes i zarządzanie. Zastąpił on podstawy przedsiębiorczości. Zgodnie z nowym trybem nauczania idą więc uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 chodzą do 1. klasy szkoły średniej.
W podstawie programowej nowego przedmiotu znalazły się takie zagadnienia jak: osoba przedsiębiorcza we współczesnym świecie, zarządzanie projektami, gospodarka rynkowa, finanse osobiste, osoba przedsiębiorcza na rynku pracy oraz przedsiębiorstwo.

Podwyżki dla nauczycieli w styczniu i lipcu
W 2023 roku nauczyciele dwukrotnie otrzymali podwyżki: na początku i w połowie roku. Od 1 stycznia pensje strefy budżetowej (w tym nauczycieli) wzrosły o 7,8 procent. W lipcu nastąpił kolejny wzrost wynikający wprost z ustawy, która mówi o tym, że jeśli wskaźnik inflacji przekracza 5 proc., najniższą krajową należy podnieść dwukrotnie.
W związku z drugą podwyżką nauczyciele początkujący zarobili średnio 3600 zł brutto.

Zmiany w podstawach programowych przedmiotów
Zmieniono także podstawy programowe przedmiotów takich jak:
- język polski (wykaz lektur uzupełniono o gry: „This War of Mine” oraz
„Gra Szyfrów”);
- technika (wzbogacenie treści o dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. korzystanie z hulajnóg elektrycznych);
- język łaciński (może być on nauczany także jako drugi język obcy).

Matura w nowej formule
W maju 2023 roku uczniowie liceum pierwszy raz przystąpili do egzaminu dojrzałości w nowej formule. Zmiany zaszły głównie na maturze z języka polskiego (poziom podstawowy). Został on podzielony na trzy części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie. Egzamin w formule 2023 był też dłuższy, bo trwał 240 minut.
Ponadto w 2023 roku powrócił egzamin ustny. Ten z języka polskiego rozszerzony był (w stosunku do lat ubiegłych) o odpowiedź na pytanie jawne. Zgodnie z danymi CKE matury w tym roku nie zdało ok. 19 tys. osób.